Wiarygodność wyników wyszukiwania – Raport IMAS International i Bluerank

Opublikowano: 5 stycznia 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Na pytanie – czy wyniki wyszukiwania Google są przydatne, 80% ankietowanych odpowiada pozytywnie. Czy wyniki te są dla nich wiarygodne? Okazuje się, że tylko dla niespełna 70% respondentów…

To wyniki sondy zrealizowanej dla agencji search engine marketing – Bluerank przez firmę IMAS International (za pomocą usługi Omnibus Online). Badanie przeprowadzone zostało na próbie 600 respondentów, w wieku 18 – 54 lata. Sonda miała na celu zbadanie poziomu zadowolenia użytkowników wyszukiwarki Google. Ankietowani odpowiadali na trzy pytania, oceniając wiarygodność, przydatność oraz czytelność wyników wyszukiwania.

Respondenci uważają wyniki wyszukiwania Google za przydatne oraz prezentowane w sposób zrozumiały i przejrzysty, ale nie są oni w pełni przekonani do ich wiarygodności. Najmniej wynikom wyszukiwania prezentowanym przez Google ufają osoby wykształcone, w wieku 25 – 34 lata.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy mogą być, uznawane za nieuczciwe i nieakceptowane przez Google, wybrane praktyki SEO, za sprawą których serwisy niższej jakości pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania. Działania w obrębie tzw. black hat SEO, jak: wykorzystywanie systemów wymiany linków, stosowanie ukrytego tekstu na WWW lub osobne strony tworzone specjalnie dla robotów Google… sprawiają, że internauci zorientowani na znalezienie (za pomocą wyszukiwarki) konkretnych materiałów mają mniejsze zaufanie do wyświetlanych w Google wyników.

Pełną wersję raportu (tekst plus wykresy) można pobrać z tej strony.

Dawid ZarazińskiWiarygodność wyników wyszukiwania – Raport IMAS International i Bluerank

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.