Większy zakres formatów w pakiecie biurowym Office

Microsoft oferuje klientom większy wybór i większą elastyczność w zakresie formatów dokumentów, rozszerzając zakres formatów obsługiwanych w pakiecie biurowym Office. Tworzy w ten sposób również dodatkowe możliwości dla programistów oraz firm konkurencyjnych.
Microsoft Office 2007 umożliwia już obsługę 20 różnych formatów dokumentów w programach Microsoft Office Word, Office Excel i Office PowerPoint. Pakiet Microsoft Office 2007 Service Pack 2 (SP2), który zostanie wprowadzony na rynek w pierwszej połowie 2009 roku, rozszerzy zakres obsługiwanych dokumentów o następujące standardy: XML Paper Specification (XPS), Portable Document Format (PDF) 1.5, PDF/A oraz Open Document Format (ODF) v1.1.

Dzięki pakietowi SP2, klienci będą mogli otwierać, edytować i zapisywać dokumenty przy użyciu formatu ODF, a także zapisywać dokumenty w formatach XPS i PDF bezpośrednio z poziomu aplikacji, bez konieczności instalowania dodatkowych narzędzi.  Aktualizacje umożliwią też klientom ustawienie formatu ODF jako domyślnego formatu plików w pakiecie Office 2007. Aby umożliwić użytkownikom starszych wersji pakietu Microsoft Office, w tym Office 2000, Office XP i Office 2003, korzystanie z formatu ODF, firma Microsoft będzie nadal, wspólnie ze społecznością open source w serwisie SourceForge.net, prowadzić prace nad rozwojem projektu narzędzia tłumaczącego Open XML-ODF.

Dodatkowo, firma Microsoft opracowała plany implementacji nowoprzyjętego formatu International Standard ISO/IEC 29500 (Office Open XML). Format IS29500 został przyjęty przez organizacje ISO (International Organization for Standardization) i IEC (International Electrotechnical Commission)
w marcu br. Jest on już w dużej mierze obsługiwany przez pakiet Office 2007, a firma Microsoft planuje rozszerzyć zakres tej obsługi w następnej wersji produktu Microsoft Office, znanej obecnie pod nazwą „Office 14”.

Microsoft prowadzi również prace nad umożliwieniem użytkownikom pakietu Office otwierania, edytowania i zapisywania dokumentów w chińskim, państwowym standardzie formatów plików dokumentów, Uniform Office Format (UOF). W chwili obecnej prace te polegają na współpracy przy rozwoju projektu narzędzia tłumaczącego UOF-Open XML w serwisie SourceForge. Firma Microsoft podejmie dodatkowe kroki, które poszerzą dystrybucję i ułatwią użycie tego narzędzia. Wraz z rozwojem i akceptacją rynkową formatu UOF w Chinach, Microsoft zapewni obsługę tego formatu w pakiecie Office klientom na terenie tego kraju.

Firma Microsoft poinformowała również, że będzie aktywnie uczestniczyła w przyszłym rozwoju formatów ODF, Open XML, XPS i PDF. Reprezentuje to podejście oparte na wspólnej pracy nad stworzeniem solidnych, spójnych i zapewniających zgodność operacyjną implementacji w wielu popularnych produktach.

Microsoft dołączy do komitetu technicznego organizacji OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information), który prowadzi prace nad następną wersją standardu ODF. Będzie również uczestniczyć w pracach grupy roboczej ISO/IEC, tworzonej obecnie w celu utrzymania standardu ODF.  Pracownicy firmy Microsoft będą też brali udział w spotkaniach grup roboczych ISO/IEC, które stworzono w celu utrzymania formatu Open XML oraz usprawnienia zgodności operacyjnej między tym i innymi formatami dokumentów uznanymi za standardy przez organizacje ISO/IEC.

Firma będzie również aktywnie uczestniczyła w trwających procesach standaryzacji i utrzymania, obejmujących formaty XPS i PDF. Zamierza również współpracować ze społecznością informatyczną nad promowaniem zgodności operacyjnej formatów plików dokumentów, między innymi Open XML i ODF, a także nad systemem Daisy XML (Digital Accessible Information System), podstawą globalnie uznanego standardu DAISY służącego do odczytywania i publikowania treści multimedialnych z opcjami nawigacji.

„Pragniemy zapewnić użytkownikom pakietu Office większy wybór wśród formatów dokumentów i rozszerzoną zgodność operacyjną między tymi formatami oraz aplikacjami, które je stosują. Zwiększając poziom otwartości naszych produktów i aktywnie uczestnicząc w rozwoju i utrzymaniu standardów formatów dokumentów wierzymy, że możemy pomóc stworzyć nowe możliwości programistom i konkurentom, w tym członkom społeczności open source. Pozwolą one wprowadzać innowacje i zapewniać nową wartość klientom” – powiedział Chris Capossela, wiceprezes pionu biznesowego w firmie Microsoft.

Firmy trzecie popierają decyzję Microsoft dotyczącą obsługi formatu ODF w pakiecie Office. Zapewni to większy wybór klientom oraz większą zgodność operacyjną między ich produktami i Microsoft Office. Firmy deklarują chęć dalszej współpracy z Microsoft, mającej na celu rozwiązywanie ewentualnych problemów związanych ze zgodnością operacyjną, na które napotykają klienci, a które obejmują obszar implementacji formatów dokumentów.

Firma Microsoft zdaje sobie sprawę z faktu, że klienci najbardziej interesują się rzeczywistą zgodnością operacyjną między produktami dostępnymi na rynku. Dlatego też firma angażuje się w prace środowiska informatycznego nad realizacją celów związanych ze standardami formatów dokumentów. Wspólnie z Radą Klientów ds. Zgodności Operacyjnej (Interoperability Executive Customer Council) oraz innymi klientami prowadzone będą prace mające na celu określenie obszarów, w których zgodność operacyjna formatów dokumentów ma największe znaczenie. Następnie nawiązana zostanie współpraca z innymi dostawcami rozwiązań, aby uzyskać zgodność operacyjną między ich implementacjami formatów wykorzystywanych przez klientów. Zadania te będą realizowane w ramach organizacji Interop Vendor Alliance (http://www.interopvendoralliance.org), inicjatywy Document Interoperability Initiative (http://www.microsoft.com/interop), a także w innych laboratoriach zgodności operacyjnej i w ramach współpracy z innymi organizacjami.

„Obsługa formatu ODF w pakiecie Microsoft Office to bardzo znaczący krok, który umożliwi klientom pracę z formatem dokumentów najlepiej spełniającym ich potrzeby, a jednocześnie ułatwi uzyskanie zgodności operacyjnej na rynku. Firma Novell postrzegana jest jako lider w zakresie zgodności operacyjnej dokumentów na różnych platformach. Wynika to z naszej pracy w ramach inicjatywy Document Interoperability Initiative, organizacji Interop Vendor Alliance oraz bezpośredniej współpracy z firmą Microsoft w naszym laboratorium zgodności operacyjnej. Cieszymy się z możliwości kontynuowania tych prac na korzyść wszystkich klientów” – powiedział Roger Levy, wiceprezes działu rozwiązań dla platform otwartych w firmie Novell.

„Bardzo często słyszę od klientów o tym, jak bardzo potrzebują formatu dokumentów, który mógłby być wykorzystywany przez każdego, w każdej sytuacji. Bardzo cieszę się, że Microsoft wprowadza bezpośrednią obsługę formatów ODF i PDF w pakiecie Microsoft Office. Pozwoli nam to opracowywać rozwiązania tworzące dokumenty, które mogą edytować wszyscy użytkownicy, niezależnie od używanego oprogramowania i systemu operacyjnego. Chociaż producenci oprogramowania chcą, aby klienci wybierali pojedynczy pakiet oprogramowania dla wszystkich użytkowników, to różne grupy i typy użytkowników wymagają różnych opcji. Firma Microsoft pozwala teraz użytkownikom na podejmowanie własnych decyzji w tym zakresie, bez ryzyka utraty możliwości interakcji ze współpracownikami, klientami i partnerami. Jest to bardzo sensowny krok, który zapewnia korzyści najważniejszym osobom – klientom” – powiedział John D. Head, menedżer ds. struktury w PSC Group LLC, mającej siedzibę w Chicago firmie konsultingowej, specjalizującej się usługach profesjonalnych i technologiach informatycznych.

Prace nad formatami dokumentów to tylko jeden z wielu aspektów działań podejmowanych przez firmę Microsoft w celu zapewnienia wyboru, zgodności operacyjnej i innowacji na rynku. Microsoft będzie nadal współpracować z klientami i partnerami oraz całą branżą, aby zagwarantować dalszy rozwój tego obszaru.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry