Wirtualna Polska uruchomiła serwis Pikeo.pl

Wirtualna Polska uruchomiła serwis Pikeo.pl – fotograficzną platformę społecznościową, na której można zamieszczać i przechowywać zdjęcia, udostępniać je innym użytkownikom Sieci oraz tworzyć fotograficzne mapy Polski, Europy, świata.

Pikeo.pl to m.in. możliwość przesyłania zdjęć wprost z komórki użytkownika na jego profil w Pikeo.pl – wszystko poprzez aplikację ShoZu, którą wystarczy zainstalować na swoim telefonie komórkowym. Inne kluczowe użyteczności to: geotagowanie zdjęć na mapie świata, czyli wskazywanie swej aktywności fotograficznej według położenia geograficznego oraz przesyłanie fotoalbumów lub wybranych fotografii przyjaciołom i znajomym wprost na ich telefony komórkowe. Wkrótce pojawi się opcja zamawiania zdjęć drukowanych ze źródeł Pikeo.

„Serwis ma z założenia skupiać wszystkich miłośników fotografii, profesjonalistów i amatorów, osoby, które uwieczniają na zdjęciach ważne dla siebie chwile, piękno przyrody, fotografują miejsca, które odwiedzają i rzeczy, które są dla nich interesujące. – mówi Przemysław Kazanowski z Wirtualnej Polski, kierownik projektu Pikeo.pl – Wierzymy, że dzięki użytkownikom szybko powstaną fotograficzne mapy Polski oraz świata i że wokół Pikeo.pl skupi się wielka społeczność internautów kochających fotografowanie.”

Dodawanie i zarządzanie zdjęciami jest bardzo proste. Wystarczy założyć profil w serwisie i zalogować do Pikeo.pl. Profil oraz wszystkie zdjęcia dodawane do Pikeo można dowolnie edytować; użytkownik ma możliwość stworzenia swojego awatara, decyduje o tym, czy na jego adres e-mail będą przychodziły informacje o dodanych do galerii komentarzach, tagach, itp., tworzy albumy zdjęć i pokazy slajdów. Poszczególne zdjęcia lub całe albumy internauta może udostępnić tylko ograniczonej grupie przyjaciół i członków rodziny lub też wszystkim użytkownikom Pikeo.

„Jeśli chcemy pochwalić się galerią fotografii osobom, które nie są użytkownikami Pikeo, możemy to zrobić na kilka sposobów – wyjaśnia Katarzyna Godycka, specjalista ds. projektów w Wirtualnej Polsce – Możemy wysłać im link do całej naszej strony na Pikeo, do konkretnego zdjęcia bądź albumu oraz zaprosić znajomych spoza Pikeo, importując kontakty z zewnętrznych klientów pocztowych, jak: Gmail, Yahoo, Hotmail, a niebawem także z poczty WP. Mamy też możliwość wysłania linku do zdjęć wprost na ich telefon komórkowy lub adres e-mail. Warunek jest jeden, album musi być publiczny. Ograniczenia tego nie ma, kiedy chwalimy się innym użytkownikom Pikeo, zwłaszcza naszym znajomym.”

W serwisie istnieją trzy rodzaje albumów: typowe, współtworzone (wraz z innymi użytkownikami Pikeo) oraz inteligentne. Przy albumach inteligentnych istotną rolę odgrywają tagi (tag, czyli słowo kluczowe, to fragment tekstu, który zawiera minimalny opis zdjęcia i jest powiązany z jedną z trzech kluczowych kategorii: kto? gdzie? co?). Gdy tworzony jest inteligentny album, wystarczy kliknąć na któryś z istniejących już tagów, by zdjęcia automatycznie trafiały do określonych tagami kategorii, np. „dom”, „Egipt”, „moto”, „wiosna”, itp.

Autorzy zdjęć mogą umieszczać je na mapach: Polski, Europy, świata. Dzięki tej opcji oraz stworzeniu nowego taga w kategorii: gdzie? każdą fotografię da się od razu skojarzyć z miejscem, w którym została zrobiona (tzw. geo-tagowanie).

Wiele opcji serwisu ma charakter typowo społecznościowy. Do najważniejszych należą: dołączanie do profilu galerii zdjęć innych użytkowników, współtworzenie albumów fotografii, komentowanie i tagowanie zdjęć znajomych, tworzenie list kontaktów oraz grup zainteresowań, czyli grup osób skupionych wokół określonego, ulubionego przez użytkownika tematu, wysyłanie zaproszeń do serwisu.

Pikeo to serwis nieodpłatny. Oferuje użytkownikom 1 GB miejsca na zdjęcia. Osoby, które zarejestrowały się w angielskojęzycznej wersji Pikeo mogą bez problemu przejść do serwisu w wersji polskiej. Wystarczy w profilu wybrać język polski jako język preferowany.

www.pikeo.pl

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top