Wirtualna Polska z Wikipedią – wikipedia.wp.pl

Wirtualna Polska przygotowała specjalny serwis, który oferuje jednoczesny dostęp do informacji i usług WP oraz haseł zamieszczonych w Wikipedii. Powiązanie wiadomości prezentowanych w serwisach tematycznych Wirtualnej Polski – informacyjnych, biznesowych, edukacyjnych, technicznych, rozrywkowych – z zasobami encyklopedycznymi Wikipedii ma umożliwić internautom poszerzanie wiedzy.

Wirtualna Polska to dziesiątki specjalistycznych serwisów WWW, których redakcje współpracują z najważniejszymi mediami z kraju i ze świata. Dzięki temu WP to olbrzymie źródło informacji. Połączenie potencjału portalu z ofertą Wikipedii, zawierającej rozwinięcie ponad 633 tysięcy haseł, daje internautom zupełnie nowe możliwości. Wikipedia.wp.pl to już teraz wyjątkowa propozycja dla użytkowników, a przecież zarówno WP jak i wirtualna encyklopedia nie powiedziały ostatniego słowa i wciąż powiększają swoje zasoby – mówi Bartłomiej Krawczyk z WP, Kierownik Projektu.

Dzięki mechanizmowi wewnętrznego wyszukiwania określony artykuł na stronie Wirtualnej Polski powiązany jest z innymi serwisami WP, o podobnej tematyce. Jednocześnie kliknięcie w podlinkowany i oznaczony znakiem „W” termin (hasło, nazwisko) w artykule, przenosi użytkownika do konkretnego materiału w Wikipedii, wybranego dla tej wiadomości jako najbardziej adekwatny. System przekierowywania (crosslinkowania) działa w obie strony – hasła w wolnej encyklopedii prowadzą do powiązanych z nimi artykułów w zasobach WP.

Grafika serwisu oparta jest na kolorystyce i układzie Wikipedii, jednak, jak wyjaśnia Bartłomiej Krawczyk celowo ograniczony został dostęp do opcji edytorskich, bowiem nie każdy internauta jest zainteresowany dodawaniem do encyklopedii własnych haseł, bądź uzupełnianiem już istniejących.

Ważne jest jednak to, że wszystkie zmiany i nowe definicje w Wikipedii pojawiają się na stronach serwisu WP. Wikipedia.wp.pl jest przykładem nowego modelu współpracy biznesowej. Z jednej strony to poszerzenie kontentu portalu poprzez bezpośrednie powiązanie z hasłami Wikipedii, z drugiej – wsparcie finansowe Fundacji Wikimedia, również z przychodów reklamowych – dodaje Krawczyk.

Wszystkie formy reklamowe, które zamieszczane są w witrynie, otrzymały akceptację Fundacji. W kwietniu tego roku France Telecom (do której, w ramach Grupy TP należy Wirtualna Polska) zawarł umowę z Fundacją Wikimedia. Oba podmioty wspólnie pracują nad tworzeniem nowych projektów na bazie Wikipedii.

wikipedia.wp.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry