Wolne Lektury do posłuchania

IVO Software, producent syntezatora mowy – IVONA, wzbogacił program Expressivo o pakiet bezpłatnych lektur, obejmujących klasyczne pozycje literatury polskiej i światowej. Książki zostały udostępnione w ramach społecznościowego projektu „Wolne Lektury”, który prowadzi Fundacja Nowoczesna Polska.
Użytkownicy Expressivo – programu czytającego dowolne teksty ludzkim głosem – mogą teraz swobodnie skorzystać z listy lektur szkolnych. Obejmuje ona kilkadziesiąt tytułów arcydzieł literatury. Dzięki możliwościom Expressivo, w bardzo łatwy sposób można odsłuchać tekst  lektury na komputerze lub zapisać go w postaci pliku dźwiękowego na odtwarzaczu MP3 (np. na iPodzie). Zapoznanie się z „Latarnikiem” Sienkiewicza na wycieczce rowerowej jest teraz nie tylko realne, ale bardzo proste.

Każdy Internauta w serwisie www.expressivo.com może bezpłatnie pobrać plik zawierający teksty lektur. Materiał został przygotowany w ten sposób, że można go w bardzo prosty sposób przenieść do Expressivo, a następnie słuchać wybranych utworów, przetwarzać w pliki dźwiękowe lub kopiować na odtwarzacz MP3.

Wolne Lektury do posłuchania 1

„Możliwość słuchania książek jest jedną z najważniejszych funkcji Expressivo. Fakt, iż nasz program może przeczytać powieści Sienkiewicza, wiersze Słowackiego czy baśnie Andersena jest dla nas bardzo nobilitujący. Jest to równocześnie dowód na rosnącą rolę mediów elektronicznych, internetu i nowoczesnych technologii we współczesnej kulturze. Jest nam niezwykle miło współuczestniczyć w tak cennym przedsięwzięciu, jakim są „Wolne Lektury” – powiedział Łukasz Osowski, Prezes Zarządu IVO Software Sp. z o.o.

Projekt „Wolne Lektury” jest koordynowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Na portalu internetowym www.wolnelektury.pl umieszczone są teksty lektur szkolnych należących do domeny publicznej, czyli poza rygorami prawa autorskiego. Można je całkiem za darmo i zgodnie z prawem przeglądać on-line, jak również ściągać na twardy dysk komputera. Projekt „Wolne Lektury” jest niekomercyjny i realizowany pro publico bono.

Expressivo to program komputerowy dla każdego, który czyta dowolne teksty ludzkim głosem. Expressivo pozwala na słuchanie książek, wiadomości RSS, stron www, e-maili – nie tylko na komputerze, ale także na przenośnym odtwarzaczu MP3 na spacerze lub w samochodzie. Program można wykorzystać także jako pomoc przy nauce języka obcego. Jest zintegrowany z odtwarzaczami iPod. Możliwości Expressivo można wypróbować pod adresem http://say.expressivo.com.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top