WP dla emigrantów

Wystartował serwis Wirtualnej Polski skierowany do osób przebywających poza krajem; w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Irlandii czy Stanach Zjednoczonych. Polonia.wp.pl to bieżące wiadomości dotyczące życia na emigracji, wywiady z Polakami od lat mieszkającymi za granicą, praktyczne rady, fora dyskusyjne, wypowiedzi ekspertów.

Nowy serwis Wirtualnej Polski – polonia.wp.pl – to kompendium praktycznej wiedzy, forum wymiany doświadczeń i informator skierowany do wszystkich Polaków, którzy już mieszkają poza granicami kraju bądź zamierzają wyjechać.

„Coraz więcej Polaków przebywa i pracuje za granicą. Internet jest dla nich często jedynym, a na pewno najszybszym i najbardziej dostępnym sposobem utrzymania kontaktu z krajem. Celem naszego serwisu informacyjno-społecznościowego – polonia.wp.pl – jest dotarcie do Polaków, którzy już mieszkają za granicą lub przygotowują się do wyjazdu, dostarczanie im najnowszych wiadomości, praktycznych porad, ogłoszeń. Zależy nam na stworzeniu platformy, za pośrednictwem której będą mogli nawiązywać kontakty między sobą, wymieniać się informacjami oraz doświadczeniami.” – mówi Krzysztof Cibor z Wirtualnej Polski, odpowiedzialny za projekt Polonia.

Głównymi elementami serwisu są:

Wiadomości – z prasy polonijnej, bieżące informacje Wirtualnej Polski dotyczące spraw Polaków za granicą, autorskie komentarze, reportaże i artykuły WP omawiające kwestie interesujące Polonię.

Informacje praktyczne – adresy konsulatów, ambasad, polskich instytucji działających poza granicami kraju, szkół, firm prowadzących kursy językowe, kościołów i związków wyznaniowych, jak również przepisy związane z zatrudnieniem za granicą, nostryfikacją dyplomów, uzyskaniem obywatelstwa, opieką zdrowotną, kwestiami finansowymi (założeniem konta, pożyczką), etc.

Ogłoszenia – o pracę, z rynku nieruchomości oraz motoryzacyjne – dotyczące zagranicy.

Jednym z głównych celów witryny, obok dostarczania aktualnych, przydatnych wiadomości, jest integracja Polaków mieszkających za granicą oraz pomoc w nawiązywaniu relacji, wymianie doświadczeń i informacji. Wirtualna Polska prezentuje np. blogi emigracyjne, galerie użytkowników, zachęca do wskazywania ulubionych miejsc: pubów, klubów, kin, restauracji, w których spotykają się Polacy (sekcja „Moje miejsce”), wypowiadania się na forum Polonii WP.

Wszystkie treści prezentowane w serwisie podzielono na klarowne bloki tematyczne: Wiadomości, Wywiady, Ważne adresy, Galerie, FAQ. Informacje dotyczące poszczególnych krajów skupiono w działach im poświęconych: Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Holandia, Niemcy, Hiszpania, Szwecja, Francja, Stany Zjednoczone. Odszukanie pożytecznych danych ułatwiają okna licznych wyszukiwarek: konsulatów i ambasad, urzędów pracy, kościołów, instytucji, ogłoszeń. Aby je znaleźć można posłużyć się też interaktywną mapą.

„Na strony Polonii codziennie trafiać będą aktualne wiadomości z kraju i świata, które mają za zadanie pomóc emigrantom. Będziemy też cyklicznie prezentować wywiady ze znanymi osobami, które cześć życia spędziły poza Polską. Pierwszą osobą, która zgodziła się podzielić z nami swoimi doświadczeniami jest Agnieszka Fitkau-Perepeczko.” – opowiada Krzysztof Cibor – „Szczególną rolę w serwisie spełniać będzie FAQ, czyli zestaw odpowiedzi na najistotniejsze, najbardziej nurtujące Polonię pytania; dotyczące kwestii mieszkaniowych, podatków, zatrudnienia, zmian w przepisach, ubezpieczeń, kredytów, itp.”

Z myślą o rodzicach na emigracji, którym zależy na tym, by ich dzieci zachowały kontakt z polską kulturą i językiem, WP przygotowała akcję „Nie zapominamy polskiego”. Portal już rozpoczął katalogowanie polskich książek w wersji audio oraz prezentację edukacyjnych gier i zabaw. Pierwszą lekturą do odsłuchania są „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina. Co tydzień na stronach serwisu Polonia prezentowane będą dwa rozdziały lektury.

Serwis powstaje we współpracy z serwisami MojaWyspa.pl, AudioBook.pl, Szkocja.net oraz wydawnictwami Aleksandria, Muchomor i Aksjomat. Lista partnerów serwisu będzie się systematycznie wydłużać.

www.polonia.wp.pl

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top