Zynga tworzy własny serwis z grami; chce uniezależnić się od Facebooka?

Opublikowano: 2 marca 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Zynga uruchamia platformę, która pozwoli użytkownikom grać w ulubione gry poza Facebookiem. Czy oznacza to „zerwanie” z serwisem społecznościowym?

Zynga.com to jeden z najważniejszych kroków na drodze uniezależnienia się producenta gier społecznościowych od Facebooka. Krok zrozumiały – aż 93 proc. dochodu Zyngi pochodzi z działań w serwisie Marka Zuckerberga.

Nie oznacza to jednak całkowitego zerwania z Facebookiem. Platforma, która rusza obecnie w wersji testowej, będzie wymagała od graczy posiadania facebookowego loginu, a transakcje zawierane będą przy użyciu Facebook Credits. Co ciekawe, serwis będzie otwarty dla zewnętrznych twórców; Zynga nawiązała już współpracę z takimi firmami jak Row Sham Bow czy MobScience.

Zynga tworzy własny serwis z grami; chce uniezależnić się od Facebooka? 1

W pierwszej kolejności na Zynga.com pograć będzie można w CastleVille, Zynga Poker, Hidden Chronicles oraz CityVille. W serwisie dostępna będzie warstwa społecznościowa: możliwość tworzenia profili, wysyłania komunikatów, prowadzenia czatów i wspólnego grania.

Na ogłoszenie pozytywnie zareagowała giełda. Akcje Zyngi, która w grudniu ubiegłego roku pojawiła się na giełdzie, wzrosły o 10 proc. do poziomu 14,48 dol.

Dawid ZarazińskiZynga tworzy własny serwis z grami; chce uniezależnić się od Facebooka?

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.