Google zbyt optymistycznie o Androidzie

Trwa spór sądowy na linii Google – Oracle o bezprawne zdaniem drugiego z koncernów, wykorzystanie oprogramowania Java. Przy okazji tej sprawy do mediów wyciekają informacje na temat wcześniejszych planów firmy Google oraz jej wyników finansowych.

Google zbyt optymistycznie o Androidzie 1W 2006 roku firma Google posiadała prototyp własnego smartfona z systemem Android. Miało więc to miejsce na dwa lata przed debiutem smartfona G1. Pierwszy Google Phone miał być urządzeniem z klawiaturą QWERTY, w odróżnieniu od lidera T-Mobile G1. Jak informuje serwis Theverge.com smartfon Google miał mieć procesor ARMv9 pracujący z zegarem 200 MHz lub szybszym, 64 MB pamięci RAM i tyle samo pamięci ROM, jak i 16-bitowy ekran QVGA. Koncern Google w prototypowej wersji telefonu z systemem Android wyposażył go w slot kart miniSD, łączność w sieciach GSM, bluetooth 1.2, kamerę 2 MP, Wi-Fi oraz GPS. W planach firmy Google był debiut smartfona w 2007 roku, ale takie zamierzenia nie doszły do skutku.

Do mediów wyciekły również poufne informacje dotyczące przychodów firmy Google, szacowanych w 2010 roku na kolejne lata. Koncern nie ogłaszał jak dotychczas, ile pieniędzy uzyskuje z systemu Android. Google miało ogromne oczekiwania co do sprzedaży tabletów z systemem Android już dwa lata temu. Według kwartalnego przeglądu Android, który cytuje serwis Allthingsd.com, oczekiwano w 2011 roku sprzedaży na poziomie 10 mln sztuk tabletów. Firma Google chciała tym samym uzyskać 33 proc. udział w rynku.

Prognozy firmy Google, jak pokazała historia, były zbyt optymistyczne. W październiku 2011 roku Andy Rubin, dyrektor Google, powiedział, że udało się sprzedać nieco ponad 6 mln tabletów Android w tym czasie. Jest to liczba znacznie niższa, niż spodziewana 10 milionowa sprzedać urządzeń prognozowana w 2010 roku. W ogólnym rozrachunku, firmie Google nie udało się zdobyć 33 proc. udziału w rynku tabletów, do którego dążyła w 2011 roku. W 2012 planowane jest osiągnięcie 31,9 proc. udziału rynkowego, choć i te plany są zagrożone przez firmę Amazon, uruchamiającą sprzedaż Kindle Fire.

Firma Google została zmuszona do ujawnienia danych dotyczących przychodów z Androida, w związku ze sporem sądowym z Oracle. Okazało się, że w 2010 roku tablety z systemem Android wygenerowały 278,1 mln dolarów przychodu dla koncernu Google. W lipcu 2010 roku na rynku istniało około 20 mln urządzeń Google z systemem Android. Firma zakładała, że do końca roku liczba ta wzrośnie dwukrotnie, zaś jej przychody z tego tytułu osiągną pułap 278,1 mln dolarów. Większość z nich – 158,9 mln dolarów, pochodziła z mobilnych reklam, a zaledwie 3,8 mln dolarów z aplikacji. Z ujawnionych dziś dokumentów wynika, że przychód z reklam wygenerowany dzięki urządzeniom z systemem Android wyniósł 16,8 mln dolarów w 2009 roku, a do połowy 2010 roku wzrósł do 123,1 mln dolarów.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry