Android – otwarta platforma dla urządzeń mobilnych

Szeroka koalicja wiodących firm działających w branży technologii i komunikacji bezprzewodowej połączyła siły i ogłosiła powstanie Androida – pierwszej otwartej i kompleksowej platformy dla urządzeń mobilnych. Firmy Google Inc., T-Mobile, HTC, Qualcomm, Motorola i inne współpracowały nad rozwojem Androida w ramach Open Handset Alliance, międzynarodowej koalicji liderów technologii branży mobilnej.
Wspólnym celem koalicji jest wspomaganie innowacji w dziedzinie urządzeń komórkowych poprzez dostarczanie klientom urządzeń wygodniejszych w obsłudze niż oparte na dzisiejszych platformach komórkowych. Udostępniając projektantom wyższy poziom otwartości, który umożliwi wydajniejszą współpracę, Android skróci czas wprowadzania do użytku nowych, atrakcyjnych usług komórkowych.

Na całym świecie są już prawie trzy miliardy użytkowników telefonów komórkowych, które stały się najpowszechniejszymi urządzeniami komunikacyjnymi. Jednak brak współdziałania na odpowiednim poziomie stwarza wyzwania dla projektantów, operatorów i producentów aparatów, utrudniając szybką reakcję na stale zmieniające się potrzeby klientów telefonii komórkowej. Dzięki platformie Android, projektanci, operatorzy sieci i producenci aparatów będą lepiej przygotowani do szybkiego i tańszego wprowadzania innowacji na rynek. Owocem współpracy będzie bezprecedensowa platforma mobilna, za pośrednictwem której operatorzy sieci i producenci będą mogli dostarczyć klientom lepsze, bardziej zindywidualizowane i elastyczne usługi w ramach sieci komórkowych.

Open Handset Alliance tworzą 34 firmy, których celem jest opracowanie technologii, które istotnie zmniejszą koszty rozwoju, dystrybucji urządzeń i usług komórkowych. Platforma Android jest pierwszym krokiem w tym kierunku w pełni zintegrowanym zestawem oprogramowania dla urządzeń komórkowych, w skład którego wchodzi system operacyjny, oprogramowanie pośrednie (tzw. middleware), łatwy w obsłudze interfejs i aplikacje. Konsumenci mogą spodziewać się pierwszych telefonów na platformie Android w drugiej połowie 2008 roku.

Platforma Android ma być udostępniana w ramach jednego z najbardziej progresywnych, otwartych i przyjaznych projektantom systemów licencjonowania, który daje operatorom sieci i producentom znaczy zakres wolności i elastyczności w projektowaniu produktów. W przyszłym tygodniu koalicja udostępni zestaw do budowy oprogramowania (SDK), który zapewni projektantom narzędzie niezbędne do tworzenia innowacyjnych i atrakcyjnych aplikacji dla nowej platformy.

Platforma Android obiecuje bezprecedensowe korzyści konsumentom, projektantom i producentom urządzeń i usług komórkowych. Producenci aparatów i operatorzy sieci będą mogli dostosowywać Androida tak, by ułatwiał szybsze i tańsze wprowadzanie nowych produktów na rynek. Projektanci uzyskają pełen dostęp do wszystkich funkcji i narzędzi aparatów, co pozwoli przygotowywać atrakcyjniejsze i łatwiejsze w użyciu usługi. Dzięki nowej platformie, internetowy model projektowania zostanie wprowadzony do branży komórkowej. Konsumenci na całym świecie uzyskają dostęp do tańszych urządzeń mobilnych oferujących bardziej atrakcyjne usługi, aplikacje internetowe i łatwiejsze interfejsy, co przełoży się na zwiększenie atrakcyjności technologii mobilnych.

„Współpraca pomoże rozwinąć potencjał technologii mobilnych dla miliardów użytkowników na całym świecie. To świeże podejście, które wspiera innowację w branży mobilnej i pomoże ukształtować nowe środowisko, które zmieni sposób korzystania i współdzielenia informacji,”- powiedział prezes zarządu i dyrektor generalny Google Eric Schmidt. „Dzisiejsza zapowiedź dotyczy rzeczy bardziej ambitnej niż bieżące spekulacje prasy o ‘telefonie Google’. Mamy nadzieję, że potężna platforma, którą prezentujemy stanie się podstawą tysięcy różnych modeli telefonów.”

„Jako członek-założyciel Open Handset Alliance, T-Mobile dąży do innowacji i budowy otwartej platformy dla usług bezprzewodowych, która sprosta szybko ewoluującym potrzebom klientów,”- powiedział René Obermann, dyrektor generalny Deutsche Telekom, spółki-matki T-Mobile. „Google jest ważnym partnerem T-Mobile, z którym wspólnie budujemy przełomowe rozwiązania, dzięki którym klienci T-Mobile w Stanach Zjednoczonych i Europie uzyskają dostęp do nowych bezprzewodowych usług internetowych i sieci Web 2.0 w 2008 roku.”

Android – otwarta platforma dla urządzeń mobilnych 1

„Znakiem rozpoznawczym HTC w branży komórkowej jest umiejętność wprowadzania innowacji do szerokiego asortymentu urządzeń mobilnych, doskonale dopasowanych do potrzeb poszczególnych użytkowników,” – powiedział Peter Chou, dyrektor generalny HTC Corp. „Nasze uczestnictwo w Open Handset Alliance oraz wykorzystanie platformy Android w drugiej połowie 2008 roku umożliwi rozbudowę portfela urządzeń o nową kategorię internetowych telefonów komórkowych, która zmieni kształt branży mobilnej i zmieni oczekiwania użytkowników wobec urządzeń tej kategorii.”

„Konwergencja branży bezprzewodowej i internetowej tworzy nowe możliwości współpracy, ewoluujące modele gospodarcze i napędy innowacji,” – powiedział dr Paul E. Jacobs, dyrektor generalny Qualcomm. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w Open Handset Alliance, której misją jest budowa wiodącej, otwartej platformy aplikacji dla sieci 3G. Rozpowszechnienie aparatów komórkowych opartych na otwartych standardach umożliwi tworzenie atrakcyjnych usług i urządzeń. Wobec takiej perspektywy, angażujemy środki badawcze i finansowe umożliwiające rozwój platformy Android i udostępnianie nowych, sieciowych usług i rozwiązań w naszych układach.”

„Motorola od dawna wspiera rozwój otwartego oprogramowania dla platform mobilnych. Dziś kontynuujemy te działania, dołączając do Google i innych firm w ramach Open Handset Alliance i platformy Android. Motorola zamierza wykorzystać platformę Android do tworzeniach nowych, bogatych usług sieciowych i interfejsów użytkownika w przyszłych produktach Motorola,” – powiedział Ed Zander, prezes zarządu i dyrektor generalny Motorola, Inc.

Członkowie założyciele Open Handset Alliance to:

Aplix (www.aplixcorp.com <http://www.aplixcorp.com> ),
Ascender Corporation (www.ascendercorp.com <http://www.ascendercorp.com> )
Audience (www.audience.com <http://www.audience.com> )
Broadcom (www.broadcom.com <http://www.broadcom.com> )
China Mobile (www.chinamobile.com <http://www.chinamobile.com> )
eBay (www.ebay.com <http://www.ebay.com> )
Esmertec (www.esmertec.com <http://www.esmertec.com> )
Google (www.google.com <http://www.google.com> )
HTC (www.htc.com <http://www.htc.com> )
Intel (www.intel.com <http://www.intel.com> )
KDDI (www.kddi.com <http://www.kddi.com> )
Living Image (www.livingimage.jp <http://www.livingimage.jp> )
LG (www.lge.com <http://www.lge.com> )
Marvell (www.marvell.com <http://www.marvell.com> )
Motorola (www.motorola.com <http://www.motorola.com> )
NMS Communications (www.nmscommunications.com <http://www.nmscommunications.com>
Noser (www.noser.com <http://www.noser.com> )
NTT DoCoMo, Inc. (www.nttdocomo.com <http://www.nttdocomo.com> )
Nuance (www.nuance.com <http://www.nuance.com> )
Nvidia (www.nvidia.com <http://www.nvidia.com> )
PacketVideo (www.packetvideo.com <http://www.packetvideo.com> )
Qualcomm (www.qualcomm.com <http://www.qualcomm.com> )
Samsung (www.samsung.com <http://www.samsung.com> )
SiRF (www.sirf.com <http://www.sirf.com> )
SkyPop (www.skypop.com <http://www.skypop.com> )
SONiVOX (www.sonivoxrocks.com <http://www.sonivoxrocks.com> )
Sprint Nextel (www.sprint.com <http://www.sprint.com> )
Synaptics (www.synaptics.com <http://www.synaptics.com> )
TAT – The Astonishing Tribe (www.tat.se <http://www.tat.se> )
Telecom Italia (www.telecomitalia.com <http://www.telecomitalia.com> )
Telefónica (www.telefonica.com <http://www.telefonica.com> )
Texas Instruments (www.ti.com <http://www.ti.com> )
T-Mobile (www.t-mobile.com <http://www.t-mobile.com> )
Wind River (www.windriver.com <http://www.windriver.com> )

www.openhandsetalliance.com

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top