Czy i co Polacy kradną w pracy?

55% osób biorących udział w ankiecie serwisu Praca Wirtualnej Polski (praca.wp.pl) deklaruje, że nie kradnie w pracy. Okazuje się jednak, że 25% przywłaszcza drobne przedmioty, aż 12% zabiera z firmy „wszystko, co się tylko da”, 5% osób korzysta (wbrew regulaminom) z upustów firmowych, zaś 3% jeździ autem na koszt firmy.

Pracownicy masowo wynoszą z biur kartki do ksero, spinacze, długopisy, a nawet… herbatę ekspresową. Zdarza się, że miejsce zatrudnienia „opuszczają”, kawałek po kawałku, komputery i inne urządzenia. Kradnie się na własny użytek lub z chęcią sprzedaży. Pracodawcy załamują ręce – kradzieże zdarzają się nie tylko w instytucjach publicznych, ale też w firmach prywatnych i jak na razie nie ma sposobu, by zaradzić procederowi.

Czy i co Polacy kradną w pracy? 1

Dlaczego pracownicy kradną? Niektórzy tłumaczą, że zarabiają tak mało, że rekompensują to sobie przywłaszczając firmowe radio lub czajnik. Inni uważają, że mają do tego prawo – w końcu firmowe kartki papieru czy szklanki są… właśnie dla pracowników. Są i tacy, którzy mówią, że korzystają z okazji, a zabranie czegoś z pracy nie jest przecież kradzieżą – zawsze można zabraną rzecz oddać. Niektórzy nie widzą różnicy w tym czy niszczarka do papieru stoi w biurze, czy w domu u pracownika.

„U mnie w sklepie sprzedawczynie brały produkty twierdząc, że zapłacą później. Okazywało się, że systematycznie zapominały uregulować rachunek. Obliczyłem, że przez miesiąc dwie ekspedientki nakradły towaru na ponad 2 tys. zł. Gdy zwróciłem im uwagę, były oburzone, nie widziały w kradzieży nic złego. Twierdziły, że przecież zapłacą później. Zwolniłem je, do dziś zwracają pieniądze.” – mówi WP Tomasz Jakimowski, właściciel sklepu spożywczego w Gdańsku.

„U mnie pracownik kradł materiały wykończeniowe do mieszkania: kafelki, farby, tapety… Wynosił to wszystko w małych ilościach, w plecaku, w kartonach. Urządzał sobie mieszkanie. Mamy monitoring i szybko odkryłem, jak znikały materiały. Twierdził, że zamierzał za to zapłacić.” – opowiada Karol Wołyński, kierujący hurtownią materiałów budowanych w Gdyni.

W sondażu serwisu Praca Wirtualnej Polski wzięło udział 9296 osób.

www.praca.wp.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry