Czy płacić podatki za aukcje – poradnik PIT.pl

Opublikowano: 20 maja 2005. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Ostatnie informacje o kontrolach urzędu skarbowego przeprowadzonych wśród uczestników aukcji internetowych wywołały spore zamieszanie wśród zainteresowanych. Aby wyjaśnić wątpliwości i podatkowe aspekty handlu w sieci, serwis PIT.pl – korzystając między innymi z doświadczeń lidera aukcji internetowych Allegro – przygotował specjalny poradnik ‚eHandel – jak legalnie prowadzić biznes w sieci’.

Na pierwszy rzut oka odpowiedź jest dość prosta – podatki od sprzedaży w Internecie trzeba płacić tak samo jak w handlu tradycyjnym. Pozostaje jednak pytanie, jakie podatki? Po dokonaniu analizy rodzajów transakcji aukcyjnych można stwierdzić, że w większości przypadków użytkownicy korzystają z rozmaitych zwolnień podatkowych, ponieważ sprzedają lub kupują zazwyczaj rzeczy używane za niewysoką cenę. W związku z tym nie powstaje u nich często żadne zobowiązanie wobec fiskusa i nie muszą składać żadnych deklaracji. Dodatkowo część z grupy ‚Super sprzedawców’ od dawna prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą, rozliczając sprzedaż w oparciu o powszechnie znane zasady tak samo jak odbywa się to przy zakupach w zwykłym sklepie.

Istnieje jednak część transakcji, co, do których odpowiedź ‚czy, ile i na jakich warunkach płacić podatki’ nie jest już tak prosta i wymaga przebrnięcia przez meandry polskiego systemu. Jak płacić podatki, gdy sprzedajemy rzecz używaną za cenę ponad 1000 zł lub rzecz nową, ale używaną krócej niż 6 miesięcy? Czy dla zwolnienia podatkowego, w ogóle potrzebne jest używanie rzeczy? Kto, kiedy i jakie deklaracje podatkowe obowiązany jest złożyć? Jak zapłacić podatki należne od programów komputerowych, sprzedawanych za cenę poniżej 1000zł? Jak zmusić drugą stronę do podpisania deklaracji podatkowych PCC, – jeżeli jest to konieczne? W jakiej deklaracji ująć dochód ze sprzedaży rzeczy? Czy trzeba odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy? Jak zalegalizować działalność handlową? Kto płaci podatki: rodzice czy dziecko? Czy niepełnoletni ma prawo sprzedawać w sieci?

Szczególne wątpliwości budzi sytuacja osób, które często sprzedają produkty tego samego rodzaju – to w ich kierunku ruszyła akcja kontrolna. W takich przypadkach urzędnicy skarbowi stawiają zarzuty o ‚zarobkowy, stały i zorganizowany charakter działalności’ – co oznacza, że osoby takie mogą zostać uznane za prowadzące wbrew prawu niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Portal PIT.pl wyjaśnia, jak w związku z tym, należy interpretować definicje działalności gospodarczej. Mamy bowiem takich definicji w Polsce aż cztery – w czterech różnych ustawach. W module eHandel.pit.pl wszyscy zainteresowani znajdą podpowiedzi i wskazówki w tym zakresie, będą mogli rozważyć opłacalność prowadzenia własnej firmy, znajdą także prosty poradnik pokazujący jak w kilku krokach dokonać jej rejestracji.

W module eHandel dostępny jest odrębny dział poświęcony sytuacjom podatkowym i prawnym firm, które handlują w sieci oraz na aukcjach internetowych – wyjaśniający m.in. kwestie sprzedaży na odległość, przyjmowania zwrotów czy handlu międzynarodowego.

Dla wielu młodych osób handel na aukcjach internetowych to dodatkowe źródło utrzymania i forma ‚dorobienia’. To swoisty ‚inkubator przedsiębiorczości’ pobudzający do działania i samodzielności. Czy nagłośniona ostatnio akcja fiskusa wymierzona w tą społeczność nie zniszczy budzącego się w nim ducha biznesu? Nie musi tak się stać – PIT.pl pokazuje, kiedy nie trzeba płacić podatków, albo jak płacić je w sposób przyjazny i prosty dla podatnika.

Opracowanie tematu handlu w sieci jako sposobu na własną firmę to konsekwentna realizacja planów wytyczonych na ten rok – mówi Jacek Wawrowski dyrektor programowy PIT.pl. Z końcem roku 2004 uruchomiliśmy dział ‚samozatrudnienie’, zawiera on informacje skierowane do osób, które decydowały się na własną działalność. Startując z poradnikiem ‚Jak legalnie prowadzić biznes w sieci’ kierujemy informacje do tych, którzy wciąż się wahają. Popieramy osoby aktywne, poszukujące możliwości i przedsiębiorcze, nie namawiamy jednak do tego by omijać prawo, dlatego właśnie nasz poradnik jest tak kompleksowy.

Poradnik stanowi odpowiedź na pojawiające się w sieci (listy dyskusyjne i chaty serwisów aukcyjnych) pytania bezradnych internautów, otrzymujących często niezbyt precyzyjne lub zgoła fantastyczne informacje podatkowe. W oparciu o badania zespołu ekspertów PIT.pl powstała bezpłatna baza ponad 100 rzetelnych odpowiedzi rozwiewających najczęściej występujące wątpliwości.

Poradnik eHandel.pit.pl, będzie sukcesywnie rozwijany dzięki współpracy z działem społeczności i obsługi użytkowników Allegro. W sytuacjach najbardziej skomplikowanych, gdy wskazana jest indywidualna porada doradcy podatkowego, użytkownicy mogą skorzystać z niej także przez Internet. W ramach portalu PIT.pl funkcjonuje bowiem pierwsza w Polsce platforma doradztwa podatkowego on-line www.e-doradca.PIT.pl.

http://www.PIT.pl

http://www.eHandel.pit.pl

http://www.e-doradca.pit.pl

Sylwester KozakCzy płacić podatki za aukcje – poradnik PIT.pl

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.