Facebook kolonizuje świat [mapa]

Opublikowano: 14 czerwca 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Vincenzo Cosenza, specjalista PR i były pracownik włoskiego oddziału Microsoft zaktualizował zaprezentowaną rok temu mapę wykorzystania serwisów społecznościowych. Jego praca potwierdza to, co dla wielu jest oczywiste – Facebook kolonizuje świat.

Mapa Cosenza oparta jest na danych pochodzących z serwisów Alexa i Google Trends. Pokazuje jak wielki wpływ ma Facebook i jak mało jest miejsc, gdzie nie ma on statusu najpopularniejszego serwisu społecznościowego. Polska jest takim wyjątkiem, z silną pozycją Naszej-Klasy.

Jeszcze rok temu chiński serwis QQ miał status największej na świecie sieci społecznościowej, MySpace utrzymywało pozycję lidera jedynie na wyspie Guam, a Facebook miał 200 mln użytkowników.

Facebook kolonizuje świat [mapa] 1

(kliknij aby powiększyć)

Dziś proporcje te nieco się zmieniły, choć nie powinny nikogo dziwić: Facebook ma 500 mln użytkowników i jest większy niż QQ. Co więcej, najbardziej daje się we znaki lokalnym serwisom społecznościowym będąc w 111 na 131 badanych krajów największą platformą. Czas MySpace bezpowrotnie przeminął.

W moich badaniach dostrzec można duże znaczenie czynników kulturowych i politycznych – mówi Cosenza. Odnosi się w ten sposób do faktu występowania miejsc, w których silna jest pozycja lokalnych serwisów. Mowa tu Brazylii (Orkut), Rosji (V Kontakte), Chin (QQ), czy Iranu (Cloob).

Pełną i interaktywną mapę można zobaczyć pod tym adresem.

Dawid ZarazińskiFacebook kolonizuje świat [mapa]

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.