Foursquare rezygnuje z Google Maps

Opublikowano: 1 marca 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

Serwis Foursquare w „małym oświadczeniu” poinformował, że zamiast z Google Maps korzystać będzie z OpenStreetMap.

Popularny serwis geolokalizacyjny nie będzie już korzystał z API Google Maps. Foursquare nawiązał współpracę ze startupem MapBox, który wykonuje mapy w oparciu o dane z OpenStreetMap. W serwisie – w pierwszej kolejności na stronie foursquare.com – pojawią się więc mapy MapBox Streets. Aplikacje mobilne na iOS i Androida pozostaną na razie bez zmian – wykorzystują bowiem elementy danego systemu operacyjnego (w obu  przypadkach mapy pochodzą z Google Maps).

Foursquare rezygnuje z Google Maps 1

Dlaczego zdecydowano się na taką zmianę? Foursquare przypomina decyzję Google z października ubiegłego roku, która dotyczyła rozpoczęcia pobierania opłat za korzystanie z API map giganta. Rozpoczęły się poszukiwania alternatyw. Przy ostatecznym wyborze znaczenie miał również fakt otwartego charakteru nowego dostawcy.

Wiele internetowych i mobilnych biznesów opartych jest na dostępności Google Maps. Jak słusznie zauważa serwis ReadWriteWeb, Foursquare nie jest jednak pierwszym dużym graczem, który postanowił dokonać zmiany – wcześniej na podobny krok zdecydowali się m.in. projekty StreetEasy, Nestoria czy Fubra.

Warto przy tym dodać, że Google i Foursquare stają się bezpośrednimi konkurentami. Dzięki projektom takim jak aplikacja Hotpot, Google Places czy Google Latitude, starcie obu graczy na rynku geolokalizacji nabiera bardziej bezpośredniego wymiaru.

Dawid ZarazińskiFoursquare rezygnuje z Google Maps

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.