Foursquare rezygnuje z Google Maps

Serwis Foursquare w „małym oświadczeniu” poinformował, że zamiast z Google Maps korzystać będzie z OpenStreetMap.

Popularny serwis geolokalizacyjny nie będzie już korzystał z API Google Maps. Foursquare nawiązał współpracę ze startupem MapBox, który wykonuje mapy w oparciu o dane z OpenStreetMap. W serwisie – w pierwszej kolejności na stronie foursquare.com – pojawią się więc mapy MapBox Streets. Aplikacje mobilne na iOS i Androida pozostaną na razie bez zmian – wykorzystują bowiem elementy danego systemu operacyjnego (w obu  przypadkach mapy pochodzą z Google Maps).

Foursquare rezygnuje z Google Maps 1

Dlaczego zdecydowano się na taką zmianę? Foursquare przypomina decyzję Google z października ubiegłego roku, która dotyczyła rozpoczęcia pobierania opłat za korzystanie z API map giganta. Rozpoczęły się poszukiwania alternatyw. Przy ostatecznym wyborze znaczenie miał również fakt otwartego charakteru nowego dostawcy.

Wiele internetowych i mobilnych biznesów opartych jest na dostępności Google Maps. Jak słusznie zauważa serwis ReadWriteWeb, Foursquare nie jest jednak pierwszym dużym graczem, który postanowił dokonać zmiany – wcześniej na podobny krok zdecydowali się m.in. projekty StreetEasy, Nestoria czy Fubra.

Warto przy tym dodać, że Google i Foursquare stają się bezpośrednimi konkurentami. Dzięki projektom takim jak aplikacja Hotpot, Google Places czy Google Latitude, starcie obu graczy na rynku geolokalizacji nabiera bardziej bezpośredniego wymiaru.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry