Google ogłasza konkurs open source dla uczniów

Google pokłada duże nadzieje w uczniach posiadających zdolności w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce. Z tego powodu
w dniu konferencji Twórców Oprogramowania Open Source (Open Source Developers’ Conference), która odbywa się w Brisbane w Australii, został ogłoszony Otwarty Konkurs Open Source, mający zainteresować uczniów szkół ponadpodstawowych rozwojem oprogramowania open source.

Uczniowie mogą już odwiedzać stronę: http://code.google.com/opensource, aby zapoznać się z tworzeniem kodu i dokumentacji, przygotować materiał treningowy oraz prowadzić badania na temat doświadczeń użytkowników. Uczestnicy mogą wygrać nagrody rzeczowe np. koszulki, nagrody pieniężne,
a zwycięzcy głównej nagrody mają szansę na wyjazd do Gooleplex – głównej siedziby Google w Mountain View w Kalifornii.

W ciągu ostatnich lat studenci szkół wyższych uczestniczyli w programie Google Summer of Code (http://code.google.com/soc/), osiągając wspaniałe rezultaty. Setki studentów zainteresowało się oprogramowaniem open source i tysiące ludzi na całym świecie zaczęło wspólną pracę nad rozwojem wolnego oprogramowania. Dzięki temu powstały miliony linii otwartego kodu.

Jest to pierwszy konkurs zapoczątkowany przez nasz zespół open source wyłącznie dla uczniów szkół średnich. Przy organizacji konkursu firma Google współpracować będzie z dziesięcioma organizacjami zajmującymi się open source, są to: Apache Software Foundation, Drupal, GNOME, Joomla!, MoinMoin, Mono, Moodle, Plone, Python Software Foundation oraz SilverStripe CMS. Każda z organizacji przygotuje na potrzeby tego pilotowego konkursu listę zadań dla uczestników. Zadania podzielone będą na następujące kategorie: kod, dokumentacja, badania, outreach, kontrola jakości, trening, tłumaczenia i interfejs użytkownika. Dzięki temu powinno się tu znaleźć coś dla każdego, a rodzice i wychowawcy w szkołach będą mieli również możliwość włączenia się w popularyzację konkursu, zachęcając swoje dzieci i uczniów do wzięcia w nim udziału.

Konkurs jest otwarty dla uczniów od 13 roku życia i starszych, którzy
nie rozpoczęli jeszcze studiów uniwersyteckich. Uczestnicy muszą dostarczyć wyniki swojej pracy do godziny 12:00 czasu pacyficznego, 22 stycznia 2008 roku.

www.code.google.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top