Google przedłuża współpracę z Mozillą

Opublikowano: 21 grudnia 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Mozilla i Google przedłużyły umowę na udostępnienie domyślnej wyszukiwarki. Dla twórców Firefoksa ma to kluczowe znaczenie – jest to ich główne źródło przychodów.

Dokładne warunki finansowe umowy nie zostały przedstawione. Wiadomo jednak, że w 2010 roku pieniądze pozyskane na mocy udostępnienia Google jako domyślnej przeglądarki w Firefoksie stanowiły aż 84 proc. z 123 mln dolarów przychodów Mozilli.

Google przedłuża współpracę z Mozillą 1Wcześniejsza umowa z Google wygasła w listopadzie. Mozilla informowała, że trwają „aktywne negocjacje” w sprawie jej przedłużenia. Nie musiały być to jednak proste rozmowy – zwłaszcza w kontekście popularności przeglądarki Chrome, które po raz pierwszy prześcignęła Firefoksa w liczbie użytkowników na świecie. Obie aplikacje mają obecnie ok. 25 proc. udziałów w rynku przeglądarek. Ostatecznie udało się podpisać nowe porozumienie na trzy najbliższe lata.

Warto dodać, że Mozilla ma podpisane umowy także z innymi dostawcami m.in. Microsoftem (Bing), Yahoo, Yandex, Amazon oraz eBay.

Dawid ZarazińskiGoogle przedłuża współpracę z Mozillą

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.