Gry wideo trzymają się dobrze

Niedawno twórcy popularnej gry “Guitar Hero 3: Legends of Rock” poinformowali, że jako pierwsza w historii przekroczyła granicę 1 miliarda dolarów ze sprzedaży. Te doskonałe wyniki handlowe potwierdzają opinię o niezłej kondycji przemysłu gier wideo na świecie.

Gra „Guitar Hero 3: Legends of Rock”, na punkcie której oszalał cały świat, pojawiła się na rynku w 2007 roku i sprzedała się do tej pory w liczbie ponad 8 milionów kopii. To trzecia edycja gry muzycznej, w której użytkownik może wcielić się w rolę gitarzysty rockowego. Doskonałymi wynikami sprzedaży mogły pochwalić się w ostatnim czasie także inne gry, np. wydana w zeszłym roku „Grand Theft Auto IV”, która przyniosła 500 mln dolarów w pierwszym tygodniu sprzedaży. W takim samym czasie 300 mln USD zarobiła gra wydana w 2007 r. przez Microsoft – „Halo 3”.

– Ogromna sprzedaż i zyski stawiają rynek gier wideo w pozycji jednego z liderów przemysłu rozrywkowego na świecie, tuż obok branży nagrań muzycznych, czy filmowej – mówi Jacek Jankowski, dyrektor zarządzający AdAction, firmy zajmującej się m.in. produkcją gier reklamowych.

Wyniki finansowe branży gier wideo są imponujące. W 2007 roku sięgnęły kwoty 42 miliardów dolarów (według firmy PricewaterhouseCoopers). Z kolei globalny rynek sprzedaży muzyki szacuje się na około 33 mld dolarów. Wartość sprzedanych na świecie biletów kinowych oscyluje wokół kwoty „jedynie” 29 miliardów dolarów.

Stany Zjednoczone są doskonałym przykładem, że rynek gier nie boi się kryzysu i jest wciąż na drodze wzrostu. Według organizacji Entertainment Software Association, rok 2008 dla tej branży w USA, to nawet o 30-procent większe obroty. Dobrą kondycję potwierdza także raport firmy PricewaterhouseCoopers. Według niego w 2012 roku wartość rynku gier wideo może osiągnąć kwotę ponad 68 miliardów dolarów.

Polską branżę gier wideo szacuje się na 500-600 mln złotych. Trudno jednoznacznie stwierdzić jaki dodatkowy udział w rynku zajmują pirackie kopie. Można jednak pokusić się o liczby rzędu 30-40 procent. Według Jacka Jankowskiego globalny, pozytywny trend w branży gier wideo, znajdzie odzwierciedlenie także na krajowym rynku.

– Nie będą to duże wartości. Myślę, że możemy spodziewać się kilkuprocentowego wzrostu. Kryzys, jak na razie, nie dotknął naszej gospodarki, tak bardzo jak innych. Jest więc szansa, że nie zaszkodzi rodzimemu rynkowi gier wideo. – przekonuje Jacek Jankowski.

Wpisy promowane

  • Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?
    Pracownicy będący podstawą każdego biznesu, wymagają umiejętnego i sprawnego zarządzania. Bez tego żaden pracodawca nie będzie w stanie zapewnić swojemu ...
  • Nadzór nad pracownikami terenowymi w firmie
    Kontrola pracy w terenie ma korzystny wpływ na efektywność podejmowanych działań. Dzięki nadzorowi przedsiębiorstwa mogą skuteczniej wykrywać ewentualne nieprawidłowości oraz ...

Wydarzenia

Pytech Summit 2021
09.12.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry