iBookstore nie sprzeda e-booka z powodu linków do Amazona

Seth Godin, popularny amerykański pisarz, zgłosił swoją najnowszą książkę w wersji elektronicznej do iBookstore. Treść książki nie jest kontrowersyjna lub obsceniczna. Otrzymał jednak odpowiedź odmowną. Dlaczego?

iBookstore nie sprzeda e-booka z powodu linków do Amazona 1Przyzwyczailiśmy się do sytuacji gdy AppStore z różnych względów ogranicza dostępność produktów na swojej witrynie. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż związane jest to przede wszystkim z próbą ograniczenia wpływu konkurencji i zagrożeń dla użytkowników. Ostatnio jednak doszło do dość kontrowersyjnej decyzji w innym sklepie spod znaku jabłka.

W iBookstore nie dopuszczono do sprzedaży e-booka „Stop Stealing Dreams” Setha Godina. Powodem odrzucenia publikacji poczytnego pisarza było umieszczenie w e-booku linków odsyłających do papierowych wersji książek Godina. Linki te przenosiły zainteresowanego czytelnika do księgarni konkurencyjnego Amazona.

Ktoś może powiedzieć, że sytuacja jest całkiem poprawna z punktu widzenia firmy Apple. Problemem jest jednak to w jakim celu owe linki zostały umieszczone w e-booku. Nie mają one na celu promować publikacji w konkurencyjnych sklepach, są tylko i wyłącznie podlinkowaną bibliografią w książce. Dodatkowo odsyłają do papierowych wersji więc zachodzi sytuacja, w której książki nie są i prawdopodobnie nie będą dostępne w iBookstore. Sprawę można więc wiązać bezpośrednio tylko i wyłącznie z odesłaniem do Amazona.

Sam Godin na swoim blogu jasno informuje o tym, że w odpowiedzi poinformowano go o powodzie odrzucenia publikacji: „zbyt dużo linków do Amazona”. Seth Godin zastanawia się również nad tym, gdzie istnieje granica w takim postępowaniu: czy o dostępie do danej książki mają kierować uzasadnienia biznesowe, gust estetyczny, czy zainteresowanie czytelników?

źródło zdjęcia

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry