Inwestycje.pl: Zmiany w bankowości dla klientów indywidualnych

Serwis Inwestycje.pl przygotował raport tygodniowy: Zmiany w bankowości dla klientów indywidualnych.

1 grudnia 2008 r.

ING Bank Śląski uprościł ofertę kart przedpłaconych Maestro. Dziewięć typów kart zastąpił jedną kartą, którą wyposażył w chip zwiększający bezpieczeństwo użytkowania. Karta posiada ponadto nowe funkcjonalności, umożliwiające dokonywanie wpłat gotówkowych we wpłatomatach banku, oraz zmienianie dziennych limitów dla transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. Klienci mogą również wybrać okres ważności karty (2 lub 3 lata) oraz wizerunek karty. Wydanie karty ze standardowym wizerunkiem, bez nadruku imienia i nazwiska, kosztuje 15 zł. Za kartę z nadrukiem imienia i nazwiska oraz zindywidualizowanym wzorem trzeba natomiast zapłacić 20 zł. Użytkowanie obu typów kart jest bezpłatne.

2 grudnia 2008 r.

Citi Handlowy dołączył do grona banków toczących wojnę o procenty. Zaproponował 3-miesięczną lokatę internetową „Kapitalna lokata”. Oprocentowanie depozytu jest uzależnione od wysokości ulokowanych na nim środków i wynosi 6,06 proc. (dla wpłat od 1 tys. zł do 10 tys. zł) lub 8,08 proc. w skali roku (dla kwot powyżej 10 tys. zł, nieprzekraczających 1 mln zł). Wpłacając na „Kapitalną lokatę” 1 tys. zł, odsetki netto po 3 miesiącach wyniosą 12,27 zł. Dla porównania – wpłacając tę samą kwotę na oferowaną przez Polbank EFG „Lokatę Spokojny Zysk” lub na lokatę rekomendacyjną w BPH (oba banki oferują 9 proc. w skali roku), po 3 miesiącach nasze oszczędności wzrosną o 18,23 zł netto, a w razie założenia 3-miesięcznej lokaty „Superhit” w Nordea Bank Polska (10 proc. w skali roku) – wzbogacimy się o 20,25 zł netto.
„Kapitalna lokata” Citi Handlowego zyskuje na atrakcyjności w przypadku większych kwot. Decydując się na wpłatę 20 tys. zł, po 3 miesiącach otrzymamy dodatkowe 327,24 zł netto. Należy jednak pamiętać, że do założenia „Kapitalnej lokaty” niezbędne jest posiadanie konta w Citi Handlowym, którego miesięcznie prowadzenie kosztuje – w zależności od rodzaju rachunku – co najmniej 4,99 zł (CitiKonto).

3 grudnia 2008 r.

Kolejny bank wycofał się z udzielania kredytów hipotecznych indeksowanych kursem CHF. Tym razem z kredytów we frankach zrezygnował ING Bank Śląski. „Powodem tego kroku jest sytuacja na rynkach finansowych, w tym wahania kursów oraz trudny do przewidzenia trend zmiany w najbliższym czasie” – tłumaczy Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING BSK.
Według zapewnień banku, wszystkie wnioski złożone i wprowadzone do systemu do 2 grudnia br. zostaną rozpatrzone na dotychczasowych zasadach. Jednocześnie ING Bank Śląski ma zamiar skoncentrować się na sprzedaży kredytów złotowych, udzielanych na okres do 40 lat, finansujących standardowo do 80 proc. wartości nieruchomości. Oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych wynosi obecnie 7,93 proc.

04 grudnia 2008 r.

Pomimo wciąż trwającej walki o depozyty, Nordea Bank Polska zdecydował się na obniżenie oprocentowania lokaty 4-miesięcznej. Zamiast dotychczasowego 8,5 proc. w skali roku, bank proponuje obecnie 8,2 proc., co przy zdeponowaniu 20 tys. zł daje zysk netto w wysokości 442,8 zł (przed obniżką byłoby to 459 zł). Konkurencyjny produkt – oferowana przez Getin Bank lokata terminowa – gwarantuje 9 proc. w skali roku, co przy wpłaceniu 20 tys. zł daje odsetki w wysokości 486 zł netto (dodatkowo do założenia lokaty bank nie wymaga posiadania ROR-u w Getin Banku).
„Promocyjną lokatę” Nordea Bank Polska można założyć w oddziale banku lub przez internet. Założenie depozytu w placówce wymaga otworzenia rachunku lokaty i wpłacenia kwoty w wysokości co najmniej 10 tys. zł. Aby założyć lokatę przez internet, należy być posiadaczem konta Nordea (rachunek rozliczeniowo – oszczędnościowy, miesięczna opłata za prowadzenie konta: 7 zł) lub Nordea Spektrum (rachunek rozliczeniowo – oszczędnościowy, prowadzenie bezpłatne przy średnich miesięcznych wpływach na poziomie min. 1,5 tys. zł, w pozostałych przypadkach płatne 8 zł miesięcznie).
Oprocentowanie pozostałych „lokat promocyjnych” nie uległo zmianie. Depozyt 7-miesięczny nadal gwarantuje zysk w wysokości 6,20 proc., a lokata na 9 miesięcy – 6,30 proc. (obie wartości w skali roku).

Inwestycje.pl: Zmiany w bankowości dla klientów indywidualnych 1

Justyna Niedzielska

Inwestycje.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Shopper Day 2021
26.10.2021
Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry