Kredyt hipoteczny dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Banki najchętniej udzielają kredyty hipoteczne osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Niemniej jednak także przedsiębiorca może ubiegać się o pożyczkę na nowe mieszkania w Zabrzu.

accountant with abacusBanki – zgodnie z przepisami (rekomendacja S) oraz ze swoim własnym interesom – udzielają kredyty tylko takim klientom, o których podejrzewają, że spłacą oni zaciągnięty kredyt bez większych problemów. Dlatego podejrzliwie podchodzą do osób prowadzących własną działalność gospodarczą – szczególnie jeżeli przedsiębiorca dopiero od niedawna pracuje na własny rachunek.

Nowe mieszkania dla przedsiębiorców

Jeżeli zakładasz działalność gospodarczą i planujesz w najbliższym czasie kupno nieruchomości, już dziś zwróć uwagę na kilka czynników. Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą będzie patrzał bank, jest wysokość Twoich zarobków. Jeżeli więc starasz się jak najbardziej zaniżyć swoje dochody, by zapłacić niższy podatek, może okazać się, że nie dostaniesz w przyszłości kredytu albo dostaniesz niższy niż taki, na który Cię faktycznie stać. Dla banku poza wysokością dochodu liczy się również jego stabilność, czyli to, ile na konto wpływa każdego miesiąca. Większość ekspertów twierdzi, że rozbieżności w tym zakresie nie powinny być większe niż 30%.

Bankowi zależy na tym, byś regularnie spłacał raty, dlatego sprawdzi, czy jesteś rzetelnym przedsiębiorcą. Na pewno będziesz musiał przedstawić w banku potwierdzenie, czy nie zalegasz z opłacaniem składek do ZUS i czy na bieżąco rozliczasz się z Urzędem Skarbowym.

Bardzo istotny jest też okres prowadzenia działalności. Chociaż w teorii nie ma zakazu udzielania kredytu poniżej jakiegoś konkretnego okresu, to w praktyce banki żądają zazwyczaj wykazania prowadzenia działalności przez dłuższy okres. Nic w tym dziwnego – w końcu kredytu hipotecznego często udziela się na 10, 20, a nawet 30 lat. Dwa i pól roku, trzy lata – to zazwyczaj minimalny okres prowadzenia DG rozpatrywany przez banki.

Jeżeli chcesz kupić nowe mieszkania w Zabrzu jako drugi kredytobiorca, a pierwszy jest zatrudniony na etacie i zarabia więcej (jest głównym żywicielem rodziny), oczywiście wymagania w stosunku do Twojej działalności gospodarczej będą mniejsze. Nadal jednak będziesz musiał udowodnić, że nie zalegasz z opłatami dla ZUS i US. Twoja firma nie powinna przynosić też strat. Możliwe, że jeśli Twoje zarobki będą niskie lub okres prowadzenia działalności krótki, bank potraktuje Cię jak osobę bezrobotną.

Oferty banków różnią się, także w podejściu do klientów prowadzących własną firmę, dlatego najlepiej zapytać osobiście w różnych placówkach o dokładne oferty. Warto wziąć ze sobą namiary na upatrzone mieszkanie (metraż, cena) – a te można znaleźć na stronie dewelopera Trojan.Katowice.pl.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry