Kryzysowy boom na szefów

Kryzysowy 2009 rok, mimo spadku ogólnej liczby ogłoszeń, był dobrym czasem na szukanie pracy dla menedżerów i kadry zarządzającej – wynika z raportu “Rynek Pracy Specjalistów 2009“, przygotowanego przez ekspertów portalu Pracuj.pl.

Przy spadku całkowitej liczby ofert o niemal 22 proc., w zeszłym roku w ofertach pracy mogli przebierać menedżerowie. Pracodawcy poszukiwali przez Pracuj.pl ponad 18 tys. kierowników (wzrost o 3 proc. względem 2008). Dla najwyższej kadry zarządzającej (dyrektor/prezes) zamieszczono natomiast 4273 propozycji, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.

Liczba ofert dla tych poziomów stanowisk rosła sukcesywnie przez cały rok, ale co warte uwagi, znacząco wzrosła w drugiej połowie roku. Szczególnie widoczny był wzrost w IV kwartale, kiedy to opublikowano o ponad 1/3 więcej propozycji dla najwyższej kadry zarządzającej i o 14 proc. więcej dla menedżerów średniego szczebla niż kwartał wcześniej. W tym kwartale propozycji dla dyrektorów/prezesów było nawet o 3/4 więcej niż w porównywalnym okresie 2008.

Najwięcej dyrektorów i prezesów poszukiwano w branży handel i sprzedaż, oferty z tego sektora stanowiły prawie 1/3 wszystkich dot. tego poziomu stanowiska. Drugą najczęściej rekrutującą branżą, która potrzebowała nowej, wyższej kadry menedżerskiej było budownictwo i nieruchomości (21 proc. ofert). Na trzecim miejscu, ex aequo, uplasowały się sektor finansowy i przemysł ciężki z ponad 14 proc. udziałem każdy. Podobna kolejność dotyczyła poziomu stanowiska – kierownik.

W trudnych czasach szuka się kadry, której wiedza i doświadczenie pomoże firmie wyjść z kłopotów obronną ręką. Wzrost zapotrzebowania pracodawców na nową kadrę menedżerską, szczególnie widoczny w II połowie ubiegłego roku, mógł być także wynikiem weryfikacji działań dotychczasowych menedżerów w okresie spowolnienia gospodarczego. Ci, którzy nie mieli pomysłu na rozwój firmy w trudnych czasach musieli liczyć się z utratą stanowiska. Zarządy wyszły bowiem z założenia, że na nowe czasy potrzebna jest też nowa wizja i nowi ludzie. – komentuje wyniki badania Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry