W warszawskim hotelu Polonia odbyła się piąta edycja konferencji MeetDomainers. Obok tematów domenowych, tegoroczne spotkanie wypełniały zagadnienia związane z inwestowaniem. Kulminacją konferencji była aukcja domen na żywo.
Pierwsze wrażenie: na sali więcej osób niż podczas poprzednich edycji. Nieco ponad stu uczestników, dowiadujemy się później. Nowe, ale i znajome z wcześniejszych odsłon spotkania. To jednak już nie tylko przedstawiciele branży domenowej.
Jak powiedział podczas powitania Daniel Dryzek, organizator konferencji, MeetDomainers startowało jako spotkanie typowo domenowe. Dziś zmierza w kierunku imprezy poświęconej inwestowaniu, prowadzeniu biznesu – nie tylko opartego o domeny. Stąd chociażby sesje poświęcone startupom czy inwestowaniu w wina, wiatraki…
Pierwszą prezentację przeprowadziła Izabela Domagała z NASK. Przedstawiała wyniki najnowszego raportu operatora poświęconego stanowi rejestru .PL. Po szczegóły zapraszamy do tego tekstu. Jako ciekawostkę można podać, że 73 abonentów posiada więcej niż 1000 domen .PL – zapewne duża część z była obecna na sali…
Po NASK wystąpił Michał Pleban z Aftermarket.pl, który przedstawił raport rynku wtórnego. Potwierdził to, co obserwujemy każdego dnia. Posługując się cenami trzyznakowych domen jako miernikiem, poinformował o spadkach w tym roku, mniejszej ilości transakcji o dużej wartości. Jego zdaniem rynek wyhamowuje, ale, jak powiedział, dzięki pojawieniu się nowych domen sytuacja może się zmienić. Podczas późniejszych rozmów kuluarowych można było odnieść wrażenie, że wielu uczestników nie podziela tego entuzjazmu.
Michał Pleban odniósł się również do rejestru CO.PL – w chwili obecnej zarejestrowanych jest 5 tys. tego typu nazw. Do maja przyszłego roku Aftermarket.pl chce sprzedać 30 tys. domen.
Dużym zainteresowaniem cieszył się kolejny punkt programu – panel startupów prowadzony przez Krzysztofa Kowalczyka, partnera w funduszu venture capital HardGamma Ventures oraz partnera zarządzającego w firmie doradztwa strategicznego UBIK Business Consulting. Dowiedzieć można się było o tym jak i dlaczego warto inwestować w młode firmy internetowe, z jakimi zagrożeniami należy się liczyć.
Prowadzącego wspierał przykład młodych „startupowców”: Ola Sitarska z MyGuidie.com, Agnieszka Zdebiak z ii4b.com, Joanna Majewska z konkursykreatywne.pl, Piotr Tuszyński z QRcao.com, Tomasz Kolinko z Motivapps.com oraz Konrad Latkowski z Manubia.pl opowiadali o wyzwaniach, trudnościach i oczekiwaniach stojących przed startupami i inwestorami.
Po przerwie kawowej okazję do podszkolenia dała Ewa Kastory z grupy training&consulting, która prezentowała słuchaczom narzędzia ułatwiające negocjacje – także związane ze sprzedażą i kupnem domen. Była również okazja do praktycznego zastosowania zdobytych informacji, dzięki krótkiej grze symulacyjnej.
Popołudniową odsłonę MeetDomainers otworzyła prezentacja projektu ZeroPark, którą prowadzili Robert Gryn oraz Szymon Niemczura. Rozwiązanie, które pozwolić ma domenowym inwestorom zarabiać więcej na domenach wzbudziło zainteresowanie – słuchacze mieli wiele konkretnych pytań i sugestii do bardzo młodego projektu.
Następnie, w nieco przydługim wystąpieniu, Adam Wagner z EuroDNS opowiadał o prowadzeniu biznesu przez firmy rejestrujące. Mówił również jak profesjonalnie inwestować w domeny, jakich błędów unikać oraz o tym jak domeny można wykorzystać w biznesie.
Kolejnym, bardzo ciekawym punktem był tzw. speed networking – organizatorzy pozwolili każdemu zainteresowanemu uczestnikowi spotkania zaprezentować się czy zachęcić do współpracy. Na wystąpienie mieli 60 sekund.
Ostatnim punktem tej części MeetDomainers był panel inwestycyjny, prowadzony przez Marcina Piweckiego z Wine Advisors oraz Piotra Konopkę, eksperta ds. inwestycji alternatywnych. Panowie mówili o konkretach inwestowania w wina, turbiny wiatrowe czy ziemię. Uczestnicy, kuszeni wizjami wysokich zwrotów z inwestycji, byli bardzo zainteresowani i zadawali liczne pytania. Na koniec panelu Daniel Dryzek podzielił się swoim doświadczeniem inwestora domenowego.
Po krótkiej przerwie technicznej odbyła się najważniejsza część konferencji – aukcja domen na żywo. Sprzedano 39 z 45 domen za łączną kwotę 84 350 zł. Najbardziej wartościową okazała się nazwa części.pl, która zmieniła właściciela za 10 tys. zł.
Poniżej prezentujemy pełne wyniki licytacji:
Domena | Cena startowa | Cena końcowa |
agencjarekrutacyjna.pl andrzej.eu apartamentywarszawa.pl autoubezpieczenia.pl bank24.pl + bank24.com.pl biznes24.pl boks.com.pl chrupki.com części.pl (IDN) doradcy.com drinki.pl eksport.pl fortepiany.com gadżety.pl (IDN) gry.biz hotels.pl ibiza.pl instruktorzy.pl ipartner.pl kgb.pl lekarze.biz modnie.pl mokotów.pl (IDN) ochroniarze.com ogrodnictwo.pl parasolki.pl piłkaręczna.pl (IDN) prawo.biz przetarg.com psi.pl randka.com.pl salonspa.pl smoczki.pl smoleńsk.pl (IDN) soczi.pl studiourody.pl szkołarodzenia.pl (IDN) światfilmu.pl + swiatfilmu.pl tablety.eu tadeusz.pl taniadrukarnia.pl taniebiura.pl ue.biz waluty.pl + waluta.pl wyprzedaże.pl (IDN) | 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 25 000 PLN 25 000 PLN 1 PLN 1 PLN 5 000 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 150 000 PLN 25 000 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 30 000 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 1 PLN 250 000 PLN 1 PLN | 600 PLN 250 PLN 1 500 PLN 1 100 PLN brak ofert brak ofert 300 PLN 700 PLN 10 000 PLN 2 400 PLN 7 500 PLN 6 500 PLN 600 PLN 4 000 PLN 2 400 PLN brak ofert brak ofert 3 300 PLN 1 000 PLN 2 200 PLN 1 100 PLN 2 000 PLN 500 PLN 400 PLN brak ofert 1 800 PLN 400 PLN 3 700 PLN 500 PLN 1 200 PLN 4 000 PLN 1 300 PLN 2 000 PLN 400 PLN 1 000 PLN 2 500 PLN 300 PLN 700 PLN 1 200 PLN 2 600 PLN 5 000 PLN 1 600 PLN 2 800 PLN brak ofert 3 000 PLN |
Po emocjach związanych z aukcją, uczestnicy udali się do Opera Club, gdzie do późnych godzin bawili się podczas MeetDomainers Party.
Zapytaliśmy Daniela Dryzka o jego ocenę tegorocznej konferencji.
Danielu, gratuluje bardzo udanego spotkania! Bardzo podoba mi się rozszerzająca się formuła MeetDomainers. Powiedz jak wrażenia, Twoje i uczestników?
Osobiście jestem bardzo zadowolony z tegorocznej edycji. Tak jak wspomniałeś – postanowiliśmy rozszerzyć formułę tego spotkania. Oprócz sesji związanych bezpośrednio z rynkiem domeny było też dużo czasu poświęconego na inną tematykę, która może zainteresować zarówno inwestorów domenowych jak i osoby nie związane z rynkiem domen. Co do komentarzy uczestników, to jeszcze nie doszły do moich uszu te negatywne, ale najlepiej byłoby spytać samych zainteresowanych. Dało się natomiast słyszeć pewne głosy zawiedzione wynikami aukcji, co jest zrozumiałe, bo faktycznie wyniki sprzedaży poprzednich edycji były lepsze.
MeetDomainers nie jest już spotkaniem wyłącznie dla inwestorów domenowych – w którą stronę chcesz rozwijać konferencję?
Razem z Agnieszką [żoną Daniela, współorganizatorką spotkania – przyp. red] staraliśmy się, żeby MeetDomainers nie stało się spotkaniem tylko dla hermetycznej grupy inwestorów domenowych. Jednocześnie cały czas chcemy, żeby tematyka była jednak dopasowana do potrzeb osób związanych z rynkiem domen. Tegoroczne sesje poświęcone startupom, inwestycjom alternatywnym czy warsztaty z negocjacji mają pomóc w rozwijaniu działalności domainerów. Z drugiej strony mamy nadzieję, że taka tematyka zainteresuje też osoby z innych branż.
Wspomniałeś o aukcji domen – zabrakło spektakularnych sprzedaży, całościowy wynik nie jest powalający, cieszą wysokie sprzedaże IDN-ów, domen było chyba jednak trochę za dużo (licytacja była nieco męcząca). Jak oceniasz jej wyniki?
Faktycznie na aukcji zabrakło spektakularnych sprzedaży, ale z drugiej strony w tym roku sprzedaliśmy najwięcej domen w porównaniu z poprzednimi edycjami. Domen wcale nie było też specjalnie dużo, bo rok temu na aukcji była jedna domena mniej, a dwa lata temu w Warszawie było aż 60 domen na aukcji. Jednak w tym roku najwięcej się sprzedało, a ponieważ licytacje większości zaczynały się od złotówki, to sama aukcja trwała dość długo. Myślę, że faktycznie pod koniec spadła już dynamika. Na przyszłość trzeba będzie wziąć to pod uwagę. Ja osobiście jestem zadowolony z aukcji. Trzeba zdać sobie sprawę, że gospodarce polskiej i światowej cały czas grozi kryzys i firmy nie są skłonne do inwestycji. Wpływa to też oczywiście na kondycję rynku domen. Tak jak wspomniałeś – z dobrej strony pokazały się domeny z polskimi znakami diakrytycznymi (tzw. IDNy). Widać, że nabierają znaczenia. Myślę, że pewnym zaskoczeniem mogą być też bardzo dobre wyniki domen z rozszerzeniem innym niż .pl, w szczególności mówię o domenach .biz.
Jakieś konkrety związane z kolejną edycją MeetDomainers?
Na razie nie myśleliśmy jeszcze o kolejnym MeetDomainers. Mogę natomiast zdradzić, że jeszcze w trakcie trwania tegorocznego spotkania, otrzymaliśmy propozycje od sponsorów udziału i wsparcia kolejnej edycji.
Jeszcze raz gratuluję i dzięki za rozmowę!
Wpisy promowane
- Przewaga Biura Rachunkowego Online nad Stacjonarnym Biurem RachunkowymW dzisiejszych czasach, kiedy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług biur ...
- Zrównoważony rozwój w centrum uwagi. Efektywne utrzymanie czystości w zakładzie dzięki produktom firmy Mewa oferowanym z kompleksowym pakietem usług. Dostawca usług tekstylnych jakim jest firmaMewa zapewnia firmom zrównoważone i wydajne rozwiązania w zakresie czyszczenia przemysłowego. Zastosowanie czyściw wielokrotnego użytku ...
Wydarzenia
AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024
Najnowsze wpisy
- Duński sklep Coolshop wchodzi na polski rynekDuński sklep internetowy Coolshop oficjalnie rozpoczął działalność w Polsce, oferując szeroki asortyment produktów. W ofercie znajduje się ponad 45 tysięcy ...
- BaseLinker Index: Wzrost kondycji polskiego e-commerce we wrześniu 2024Analitycy platformy BaseLinker, która jest jednym z kluczowych systemów do zarządzania i automatyzacji sprzedaży online w regionie CEE, opublikowali najnowszy ...
- Shoper wzmacnia współpracę z AlsendoShoper, znany dostawca rozwiązań e-commerce na abonament w Polsce, zacieśnia współpracę z firmą Alsendo, specjalizującą się w logistyce dla sklepów ...
- Webinary jako Nowa Forma Dochodu: Analiza Polskiego RynkuW tym roku najbardziej dochodowy polski webinar dotyczył ratownictwa medycznego i zarobił ponad 83 tys. zł. Wydarzenia online z branży ...
Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.