Microsoft i Novell rozszerzaja zakres współpracy

Rok po podpisaniu epokowej umowy, otwierającej współpracę nad poprawą wzajemnej zgodności operacyjnej oprogramowania o otwartym i zastrzeżonym dostępie do kodu źródłowego, firmy Novell i Microsoft Corp. przedstawiły wyniki działań wynikających z zawartego porozumienia i perspektywy ich rozwoju.
Podkreślając zadowolenie z osiągnięcia i przekroczenia założonych celów oraz ogromne zapotrzebowanie rynku na zgodność interoperacyjną i poszanowanie własności intelektualnej, firmy Novell i Microsoft zapowiedziały rozszerzenie zakresu współpracy technicznej w celu stworzenia ponadplatformowego modelu ułatwień dostępu, łączącego obecne w systemach Windows i Linux mechanizmy pomagające osobom niepełnosprawnym korzystać z komputerów.

„Naszą umowę zawieraliśmy z myślą o klientach” – mówi  Jeff Jaffe, wiceprezes i dyrektor ds. technologii w firmie Novell. „Klienci zwracali nam uwagę na konieczność zapewnienia lepszego współdziałania systemów Linux i Windows, co pozwoliłoby użytkownikom skupić się na sprawach istotnych dla biznesu. Zajmując pozycję lidera w dziedzinie zgodności interoperacyjnej z rozwiązaniami Microsoft, Novell staje się preferowanym dostawcą systemu Linux dla przedsiębiorstw – ten fakt potwierdza znaczny wzrost sprzedaży, który zaobserwowaliśmy w ciągu minionego roku.”

„Pierwszy rok naszej współpracy dał nam wiele satysfakcji, płynącej z gorącego przyjęcia przez klientów rozwiązań zapewniających zgodność interoperacyjną między platformami” – mówi Bob Muglia, starszy wiceprezes Server & Tools Business Group w Microsoft. „To jednak nie wszystko – porozumienie firm Novell i Microsoft otworzyło drogę do współpracy w kolejnych, ważnych dla klientów dziedzinach, takich jak ułatwienia dostępu. Wspólnie z firmą Novell będziemy z zaangażowaniem pracować nad nowymi, doskonalszymi rozwiązaniami, otwierającymi przed coraz większą liczbą osób niepełnosprawnych możliwość korzystania z komputerów.”

Firmy Novell i Microsoft poinformowały, że 30 nowych klientów, w tym Costco Wholesale Corp., Southwest Airlines Co. oraz Urząd Miasta Los Angeles, otrzyma od firmy Microsoft certyfikaty trzyletniego priorytetowego wsparcia dla Novell SUSE Linux Enterprise Server. Użytkownicy ci, podobnie jak wielu innych klientów firm Microsoft i Novell, skorzystają z efektów współpracy obu firm w dziedzinie interoperacyjności rozwiązań informatycznych działających w środowiskach wieloplatformowych, zapewniając przy tym poszanowanie własności intelektualnej.

Wśród wspomnianych klientów są firmy bardzo zróżnicowane – o zasięgu globalnym i lokalnym, reprezentujące sektor prywatny i publiczny, działające w najróżniejszych regionach świata i branżach takich jak finanse, ochrona zdrowia, handel czy technologia. Przykładami mogą być Żabka Polska SA, jedna z największych sieci handlu detalicznego w Polsce, która jako pierwsza w kraju zawarła wspomnianą umowę, czy CHRISTUS Health, duży dostawca usług medycznych z USA.

Pełna lista klientów obejmuje: Abraxas Informatik AG, ADIF, AFG IT Consulting, Arsys Internet S.L., Baker Hughes, BATS Trading Inc., Department Usług Technicznych Stanu Kalifornia, Cash Converters International Ltd., CHRISTUS Health, The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, Urząd Miejski Los Angeles, CompuCom Systems Inc., Conductor Tecnologia S.A., Costco Wholesale Corp., Flagstar Bank, iLoop Mobile Inc., Rada Miasta Leicester w hrabstwie Kent, Michigan, Mercury Insurance, Pioneer Corp., Hrabstwo Riverside w Kalifornii, Department Nadzoru Kuratorskiego, Uniewinnień i Zwolnień Warunkowych Stanu Karolina Południowa, Southwest Airlines Co., Swiss Post, Synovus Financial Corp., TDC Hosting, T-Systems Enterprise Services GmbH, Department Usług Informacyjnych Stanu Waszyngton, Westmont College oraz Żabka Polska S.A.

„Dzięki umowie firm Novell i Microsoft sieć Żabka Polska SA zyskuje wyróżniające się interoperacyjnością rozwiązanie oparte na poszanowaniu własności intelektualnej” – mówi Maciej Klaskała, dyrektor ds. informatyki w Żabka Polska SA. „Planujemy wdrożyć to rozwiązanie w całej naszej infrastrukturze, obsługującej różnorodne elementy łańcucha dostaw. Pozwoli nam to skoncentrować się na realizacji naszej strategii, według której Żabka jest najnowocześniejszą i w największym stopniu zorientowaną na klienta siecią sklepów w Polsce. Porozumienie firm Novell i Microsoft w znakomity sposób ułatwia nam wdrażanie nowatorskich rozwiązań.”

„Będąc jedną z dziesięciu najważniejszych katolickich sieci placówek ochrony zdrowia, obejmującą ponad 40 szpitali, nie możemy sobie pozwolić na przestoje” – mówi George Conklin, dyrektor ds. informatyki w CHRISTUS Health. „Pragnąc zwiększyć dyspozycyjność infrastruktury i newralgicznych aplikacji, a także obniżyć całkowity koszt posiadania informatyki, postanowiliśmy oprzeć naszą strategię systemów informatycznych na wykorzystaniu systemu SUSE Linux Enterprise Server. Umowa między firmami Novell i Microsoft dodatkowo podnosi atrakcyjność wybranego rozwiązania. Zgodność interoperacyjna środowisk Windows i Linux pozwoli nam znacznie uprościć zarządzanie posiadaną infrastrukturą.”

Novell i Microsoft – mobilizowane zainteresowaniem klientów – rozwijają współpracę nad: rozwiązaniami pomagającymi użytkownikom skuteczniej wykorzystać zalety wirtualizacji, opartymi na standardach mechanizmami zarządzania, federowania katalogów i tożsamości oraz zgodnością formatów dokumentów. Inżynierowie firm Microsoft i Novell pracują we wspólnym Laboratorium Interoperacyjności (Microsoft and Novell Interoperability Lab) w Cambridge w stanie Massachusetts, za pomocą zautomatyzowanych testów weryfikując zgodność interoperacyjną SUSE Linux Enterprise Server 10 z rozwiązaniem Xen z rozwiązaniami wirtualizacyjnymi Windows Server i systemu Windows Server 2008. Połączony zespół specjalistów obu firm współpracuje z twórcami oprogramowania w Redmond, Provo i niemieckiej Norymberdze, by zagwarantować bezproblemowe współdziałanie obu systemów.

Firmy Novell i Microsoft poinformowały, że rozwijając dotychczasowe, owocne współdziałanie będą współpracować nad rozwiązaniami, które ułatwią twórcom oprogramowania opracowywanie przeznaczonych dla platform Windows i Linux produktów pozwalających osobom niepełnosprawnym, w szczególności niewidomym, wygodnie i efektywnie korzystać z komputerów.

Microsoft udostępni swą specyfikację User Interface Automation (UIA), zbiór zaawansowanych mechanizmów upraszczających tworzenie produktów ułatwiających korzystanie z komputerów ludziom o różnym stopniu niepełnosprawności. Firma zobowiązywała się również, że nie będzie egzekwować swych praw wynikających z patentów na rozwiązania konieczne do wdrożenia tej specyfikacji od żadnych korzystających z niej twórców oprogramowania, zarówno o otwartym, jak i zastrzeżonym dostępie do kodu źródłowego, bez względu na platformę. Jednocześnie firma Novell zapowiedziała stworzenie i udostępnienie adaptera umożliwiającego wykorzystanie mechanizmów UIA w projektach powstałych dla systemu Linux i uzupełnienie rozwiązań wniesionych przez IBM Corp. i inne firmy. Rozwiązanie Novella będzie miało charakter open source i pozwoli używać UIA na różnych platformach, zapewniając możliwość współpracy UIA z pakietem Linux Accessibility Toolkit (ATK), dostarczanym z systemami SUSE Linux Enterprise, Red Hat Enterprise Linux i Ubuntu Linux. UIA umożliwi bezwzrokowe korzystanie z aplikacji nowej generacji.

„Decyzja firmy Microsoft o bezpłatnym udostępnieniu specyfikacji UIA innym twórcom oprogramowania w połączeniu z planowanym przez Novella opracowaniem i udostępnieniem adaptera umożliwiającego współpracę UIA z projektami linuksowymi to znakomite przykłady współdziałania firm z branży w celu rozwiązania problemów osób niewidomych” – mówi dr Marc Maurer, prezes Narodowej Federacji Ociemniałych (NFB) – „NFB apeluje do wszystkich podmiotów branży informatycznej o nieustanne poszukiwanie podobnych do tej możliwości rozwiązania problemów zgodności interoperacyjnej i usuwania kolejnych barier, utrudniających osobom niepełnosprawnym korzystanie z komputerów.”

„Poprzez swą pracę nad pulpitem Linuksa i pakietem biurowym OpenOffice.org, Novell od dawna wzbogacał środowisko Linux w ułatwienia dostępu” – mówi Jeff Jaffe – „W ramach coraz szerszej współpracy technicznej z firmą Microsoft opracowujemy kolejne rozwiązania o otwartym dostępie do kodu źródłowego tworzące pomost między mechanizmami ułatwień dostępu firmy Microsoft, a zestawem takich mechanizmów obecnych w systemie Linux. Dzięki temu osoby niepełnosprawne zyskają lepszy dostęp do narzędzi i aplikacji, bez względu na używaną platformę systemową.”

„Jestem pod wrażeniem” – mówi Janina Sajka, przewodnicząca Open Accessibility Work Group w Linux Foundation. „Wzbogacenie ekosystemu o nowe, współdziałające ze sobą zestawy narzędzi przynosi wielkie korzyści całej społeczności związanej z ułatwieniami dostępu. Z radością przyjmujemy coraz większy wkład Novella w rozwój ułatwień dostępu dla Linuksa.”

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top