Młodzi kierowcy pod lupą ubezpieczycieli

Młode osoby są zazwyczaj uznawane przez ubezpieczycieli za  „kierowców wysokiego ryzyka” i za ubezpieczenie OC muszą płacić znacznie więcej niż osoby starsze. Są jednak sposoby, z których może skorzystać młodociany kierowca, by obniżyć składkę obowiązkowego ubezpieczenia.

Młodzi kierowcy pod lupą ubezpieczycieli 1

Młodzi kierowcy, na ubezpieczenie OC wydają zdecydowanie najwięcej. Według raportu rankomat.pl, w I kwartale 2019 r. osoby w wieku 18-25 lat za obowiązkową polisę OC płaciły średnio aż o 185% więcej niż kierowcy powyżej 56. roku życia.

Młodzi kierowcy pod lupą ubezpieczycieli 2

Czemu tak drogo?

Ocena ryzyka ubezpieczenia młodego posiadacza pojazdu jest bardzo surowa, m.in. ze względu na brak doświadczenia, z reguły niskie umiejętności, a często także brawurową jazdę.

Nastoletni lub niewiele starszy kierowca, który krótko posiada prawo jazdy, nie ma przejechanych wielu kilometrów. Według ubezpieczycieli, istnieje spore ryzyko, że taka osoba będzie miała problemy z ocenianiem odległości, panujących warunków pogodowych, wyprowadzeniem pojazdu z poślizgu itd. Do tego dochodzi chęć przypodobania się rówieśnikom, sprawdzenia osiągów pojazdu i młodzieżowa fantazja.

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą również pod uwagę statystyki wypadkowe, a z nich wynika, że to właśnie najmłodsii powodują najwięcej wypadków (najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji).

Jak zaoszczędzić?

Istnieją jednak różne możliwości obniżenia składki OC przed młodego kierowcę. Najskuteczniejszą jest ustalenie współwłasności pojazdu z doświadczonym kierowcą. Może to być ktoś z najbliższej rodziny (rodzic, dziadek, brat, siostra), ale też znajomy, choć ta druga opcja należy do rzadziej spotykanych, bo z czasem może generować nieporozumienia.

Mechanizm jest prosty – gdy kupujemy samochód, to jako współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego wpisujemy kogoś, kto ma już wypracowane zniżki na OC, a najlepiej maksymalną ich ilość. Ile dzięki temu zaoszczędzimy?

Na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl sprawdziliśmy, ile 22-letni Michał z Krakowa, który posiada prawo jazdy od dwóch lat, zapłaciłby za ubezpieczenie 10-letniego Volkswagena Golfa z silnikiem benzynowym o pojemności 1.6.

To będzie jego pierwszy samochód, więc nie ma jeszcze wypracowanych zniżek, a to oznacza, że za polisę zapłaci co najmniej 1368 zł. To niemało, więc Michał ustalił ze swoim 60-letnim ojcem, że stanie się on współwłaścicielem pojazdu. Ojciec Michała prawo jazdy posiada od 30 lat, a od 10 nie spowodował żadnego wypadku, więc ma maksymalną ilość zniżek. Dzięki temu ubezpieczenie OC dla VW Golfa Michała kosztuje już tylko 658 zł, czyli ponad dwa razy mniej!

Uwaga! Dzięki współwłasności z każdym rokiem bezwypadkowej jazdy młodemu kierowcy naliczane są zniżki, ale jeśli spowoduje on kolizję, wówczas część zniżek straci zarówno on, jak i współwłaściciel jego auta.

Zwróć uwagę na samochód

Powyższy sposób pozwala młodocianemu kierowcy zaoszczędzić najwięcej. Są jednak także inne możliwości, które pozwalają mniej zapłacić za OC i wszystkie łączą się z kupowanym przez nas pojazdem.

Jedną z możliwości zaoszczędzenia jest wybranie odpowiedniej marki pojazdu, na co młodzi często nie zwracają uwagi. Według statystyk najczęściej kupują oni Audi i BMW, a właśnie te auta zajmują czołowe miejsca na liście najdroższych pod względem ceny ubezpieczenia OC.

Z danych rankomat.pl wynika, że młode osoby, w I kwartale 2019 r. za ubezpieczenie BMW serii 3 płaciły średnio 2614 zł, za Audi A4 2243 zł, a za Forda Focusa 2241 zł. Po przeciwnej stronie tabeli kosztów znajduje się Fiat Punto (1899 zł), Renault Clio (1982 zł) i Skoda Fabia (2032 zł).

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę również na pojemność silnika. Powód? Szybki samochód, to większe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku. Dlatego OC dla młodego kierowcy kosztowało średnio:

 • silnik o pojemności do 1.0 – 1553 zł;
 • 1.1 do 1.5 – 1998 zł;
 • 1.6 do 1.9 – 2233 zł;
 • 2.0 do  2.5 – 2441 zł;
 • 2.6 – 3.0 – 2740 zł;
 • 3.1 i więcej – 2860 zł.

Zaoszczędzić, choć już znacznie mniej, można również na rodzaju silnika. Młody kierowca za OC dla pojazdu z silnikiem benzynowym płaci średnio 2119 zł, benzyna + gaz kosztuje 2285 zł, a diesel 2322 zł.

Różnice w cenie OC dla młodego kierowcy, choć też niewielkie, wynikają również z racji przebiegu, jaki posiada ubezpieczany pojazd. W I kwartale 2019 średnie ceny wynosiły:

 • przebieg do 60 tys. – 2126 zł;
 • 61 – 150 tys. – 2083 zł;
 • 151 – 200 tys. – 2189 zł;
 • 201 – 250 tys. – 2229 zł;
 • powyżej 250 tys. zł – 2280 zł.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie?

Najlepszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń (https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl), bo na młodych kierowców jedne towarzystwa patrzą przychylnym okiem, ale inne robią wiele, by postawić niemal zaporową cenę.

Nie jest więc powiedziane, że firma ubezpieczająca samochód dziadków, rodziców, rodzeństwa, czy znajomych, także młodemu kierowcy zaproponuje najlepsze warunki.

PODSUMOWANIE:

1. Młodzi kierowcy (w wieku 18-25 lat) płacą zdecydowanie najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu.

2. Cenę polisy można obniżyć dzięki ustanowieniu współwłasności z doświadczonym kierowcą, który posiada maksymalną ilość zniżek.

3. Koszt OC zależny jest również od marki ubezpieczanego pojazdu, pojemności silnika, rodzaju paliwa, a nawet liczby przejechanych kilometrów.

4. Najszybszą i najskuteczniejszą metodą znalezienia najtańszego ubezpieczenia jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top