Motorola Mobility przejęta przez Google za 12,5 mld dolarów

Firma Google dokonała największego w swej historii przejęcia – za 12,5 mld dolarów kupiła spółkę Motorola Mobility. Zakup tłumaczony jest troską o rozwój systemu Android.

Zarządy obu spółek zatwierdziły umowę, która daje Google kontrolę nad producentem smartfonów i tabletów działających w oparciu o system operacyjny Android. Musi ona jeszcze zostać zatwierdzona przez regulatorów rynku – korporacja z Mountain View planuje sfinalizować porozumienie wiosną przyszłego roku.

Motorola Mobility przejęta przez Google za 12,5 mld dolarów 1Motorola Mobility według zapewnień Google pozostanie osobnym biznesem. Lary Page, dyrektor generalny Google wyraził nadzieję, że przejęcie pozwoli na jeszcze szybszy rozwój Androida. System pozostanie projektem opensource’owym, którego kod będzie udostępniany producentom sprzętu za darmo.

Na początku tego roku Motorola podzieliła się na dwie spółki – Motorola Solutions świadczącą usługi telekomunikacyjne dla biznesu i agencji rządowych oraz Motorola Mobility, zajmującą się produkcją urządzeń mobilnych.

Jednym z możliwych powodów zainteresowania Motorolą mogły być spory na tle patentowym. Przedstawiciel Google przekonywał ostatnio, że Apple, Microsoft, Oracle i inne firmy prowadzą „wrogą, zorganizowaną kampanię” przeciwko systemowi operacyjnemu Android. Narzędziem tej walki mają być „wątpliwej jakości patenty”. Zakup Motoroli daje dostęp do ok. 17 tys. patentów. Co ciekawe, ich przejęciem zainteresowany miał być również Microsoft, ale rozmów nie sfinalizowano.

Przejęcie Motorola Mobility to wejście Google na kolejny poziom. Firma do tej pory nie inwestowała znacząco w producentów sprzętu. Czy umowa może być zagrożeniem dla innych producentów urządzeń z Androidem? Wydaje się, że Google nie ma planów niszczenia konkurencji. Informacja została pozytywnie przyjęta przez przedstawicieli Samsunga, Sony Ericsson czy HTC. Doceniają zaangażowanie Google w obronę ekosystemu Androida.

Do tej pory największym przejęciem Google był zakup DoubleClick. W 2007 r. firma reklamowa przejęta została za 3,1 mld dolarów.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top