Nowe SERCE Gadu-Gadu

Sieć Gadu-Gadu ma od dzisiaj nowe serce – serwery. Miliony internautów, którzy codziennie przesyłają między sobą wiadomości przez GG, mają być teraz pewni, że u podstawy całej sieci GG stoją najnowocześniejsze, stabilne rozwiązania technologiczne, a określenie „pady serwerów” stanie się jedynie historią.

To przez serwer przesyłane są codzienne wiadomości GG, statusy dostępności, opisy ustawiane na numerach GG i cała aktywność w ramach sieci Gadu-Gadu. Korzysta z niej już ponad 7 milionów internautów miesięcznie, dziennie do komunikatora loguje się 5 milionów osób.

Dotychczasowy serwer zakończył swoją wysłużoną pracę kilka dni temu 26 września. Urządzenie to pracowało od samego początku istnienia Gadu-Gadu, czyli od 2000 roku. Przez ostatnie 3 lata pracownicy GG Network przygotowywali nowy serwer do samodzielnej pracy, i tak w piątek 26 września dotychczasowy serwer GG został zastąpiony nowym. Nowe urządzenie jest dużo bardziej wydajne, a co za tym idzie w dużym stopniu poprawi się jakość oferowanych usług i stabilność sieci GG Network.

Aktualnie używany nowy serwer w przeciwieństwie do poprzedniego pracuje pod kontrolą systemu Linux. Na chwilę obecną serwer zainstalowany jest na wielu maszynach w rozproszonej architekturze, dzięki temu udało się w niemal 100% wyeliminować ewentualne problemy, z jakimi wcześniej spotykali się użytkownicy Gadu-Gadu. Dotychczasowy serwer miał strukturę centralną.

Już wkrótce skończą się też problemy z wygasaniem numerów GG. Dzięki nowej infrastrukturze, GG Network posiadać będzie w puli łącznie 4 miliardy numerów (sic!) – a przypomnijmy, że liczba mieszkańców Ziemi szacowana jest na ok. 6 mld. Dotychczas w puli znajdowało się 16 milionów numerów. Dzięki temu zniknie problem tzw. ekspiracji (wygaszania) numerów GG – zatem śmiało można powiedzieć, że numery użytkowników staną się „wieczne” – dosłownie. Dotychczas zdarzało się, że brak logowania na dany nr GG przez określony regulaminem okres wiązało się z przydzielaniem numeru innej, nowej osobie. Teraz ten problem zniknie – ekspiracja zostanie usunięta w najbliższych tygodniach.

Nowa infrastruktura ma m.in. za zadanie obsłużyć również nowe masowe projekty, które już w najbliższym czasie zostaną zaoferowane milionom internautów – będą to usługi nie tylko z zakresu komunikacji.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry