Odpowiedzialnie kształtować postawy – relacja z III edycji Postaw Pracowniczych

Na początku lutego odbyła się III edycja Postaw Pracowniczych, konferencji i warsztatów zorganizowanych przez Nowoczesną Firmę, skierowanych przede wszystkim do osób, które w swoich firmach zajmują się polityką personalną. Celem tegorocznych Postaw była między innymi próba odpowiedzi na pytania: Czy firmy w Polsce w sposób zaplanowany podejmują działania mające na celu kształtowanie odpowiednich postaw pracowniczych? Jakie narzędzia budują jakie postawy i czy efekty tych działań możemy zaplanować? Czy kultura organizacji może być narzędziem, które w sposób trwały buduje postawy pracowników? Patronem medialnym konferencji był e-biznes.pl.

Nasza postawa decyduje o tym jak interpretujemy określone zdarzenia i sytuacje nie tylko w życiu prywatnym ale również w życiu zawodowym. Postawa decyduje więc o działaniach, które podejmujemy,determinuje sposób naszego myślenia i odczuwania otaczającej rzeczywistości. Postawy są nabywane i modyfikowane poprzez osobiste doświadczenia. Postawy możemy więc kształtować lub wręcz zmieniać – wprowadza w tematykę konferencji Monika Dawid-Sawicka, menedżer działu projektów, odpowiedzialna za tegoroczne Postawy Pracownicze.

Celem konferencji było więc wskazanie dróg kształtowania postaw pracowników, ich przywiązania i lojalności względem firmy oraz dobrego samopoczucia w miejscu zatrudnienia. To, co wyróżnia opisywane wydarzenie spośród innych jest nacisk położony na doświadczenia praktyków. Swoimi pomysłami i rozwiązaniami podzieliły się cztery firmy z branży gastronomicznej, FMCG, produkcyjnej oraz nowych technologii.

Prof. Witold Orłowski, w pierwszym wystąpieniu, wprowadzającym w tematykę konferencji,   tłumaczył rolę odpowiedzialnej polityki personalnej w czasach kryzysu. Przekonywał, że mimo zagrożeń, ten trudny czas jest jednocześnie wielką szansą.

Grzegorz Walicki – Dyrektor Generalny Sybase Polska oraz Romeo Grzębowski z Time For Team – Development Consultants podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie badania klimatu organizacyjnego w małym przedsiębiorstwie oraz uwagami związanymi z korzyściami jakie z takich badań mogą wyniknąć dla szefów takich takich firm.

Sukcesy we wdrażaniu działań opisały uczestnikom podczas dyskusji panelowej Anetta Mitoraj z McDonald’s, Renata Sienkiewicz, niezależny konsultant oraz Magdalena Warzybok, z Hewitt Associates.

Ciekawym głosem w debacie nad postawami pracowniczymi w dobie turbulencji było wystąpienie Katarzyny Myśliwiec z banku Pekao S.A., która opisywała elementy tworzące skuteczne programy propracownicze, takie jak chociażby badanie opinii pracowników. Tajniki programów rozwoju kariery przybliżyła natomiast słuchaczom Elżbieta Makleson-Drabczyk z Mars Polska.

Na tym w jaki sposób odpowiednie kształtowanie postaw pracowniczych w firmie warunkuje sukces organizacyjny skupili się przedstawiciele firmy Mondi Świecie, która równocześnie jest laureatem Certyfikatu Inwestor w Kapitał Ludzki

Za rok odbędzie się kolejna edycja Postaw Pracowniczych. Program zostanie przygotowany w sposób, który pozwoli się odnieść do panującej w danym czasie atmosfery ekonomicznej i społecznej.

Jako organizatorom tego spotkania zależy nam na tym, aby poruszał najbardziej aktualne tematy związane z kształtowaniem postaw pracowniczych więc założenia dotyczące kolejnej edycji będą znane pod koniec roku – zdradza Monika Dawid-Sawicka.

Chciałoby się, aby organizowanych było więcej podobnych konferencji, na których nie występują „gadające głowy”, ale praktycy, którzy „na własnej skórze” przećwiczyli to, o czym opowiadają. Tego sobie i Państwu życzę.

Postawy Pracownicze1

Jarosław Ożóg, Joanna Szmycińska-Słowik, Joanna Bednarska – Mondi Świecie S.A – fot. www.postawy.nf.pl/Galeria/

Postawy Pracownicze 2

prof. Witold Orłowski – PricewaterhouseCoopers fot. www.postawy.nf.pl/Galeria/

Postawy Pracownicze 3

Uczestnicy konferencji  fot. www.postawy.nf.pl/Galeria/

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top