Open source ma się dobrze

Rynek oprogramowania open source przeżywa rozkwit. W czasach recesji gospodarczej firmy i instytucje sięgają po tego typu rozwiązania bardzo chętnie ze względu na niższe koszty użytkowania tego typu oprogramowania – pisze Rzeczpospolita.

Oto kilka przykładów potwierdzających zainteresowanie oprogramowaniem open source:

  • w 2008 roku rynek open source wart był1,8 mld dol., w 2013 roku wartość ta wzrośnie do 5,8 mld dol.(dane IDC);
  • dzisiaj z wolnego oprogramowania korzysta 85 proc. firm, w przyszłym roku będzie to prawie 100 proc.(dane Gartnera);
  • rząd brytyjski planuje wprowadzenie rozwiązań open source do instytucji państwowych co ma przynieść 600 mln funtów oszczędności.

Firmy korzystają z tego typu rozwiązań w trzech podstawowych dziedzinach. Pierwszą jest szeroko pojęte zarządzanie stronami internetowymi (serwery Apache). Zainteresowaniem cieszą sie też bazy danych oparte na MySQL oraz aplikacje programowane w Javie.

Ogromny wzrost zainteresowania wolnym oprogramowaniem przez przedsiębiorstwa ma też inny wymiar – brakuje specjalistów IT, którzy mogliby wdrażać i nadzorować rozwiązania open source. Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Linux Profesjonalny i Pentor wykazuje, że tylko 3 proc. respondentów uznało zdobycie przez firmę specjalisty za łatwe zadanie, 50 proc. stwierdziło, że jest to bardzo trudne.

http://www.rp.pl/artykul/131133,282009_Polowanie_na_programistow.html

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry