Open source ma się dobrze

Opublikowano: 1 kwietnia 2009. Kategoria: Bez kategorii. Tagi: , , , , , , ,

Rynek oprogramowania open source przeżywa rozkwit. W czasach recesji gospodarczej firmy i instytucje sięgają po tego typu rozwiązania bardzo chętnie ze względu na niższe koszty użytkowania tego typu oprogramowania – pisze Rzeczpospolita.

Oto kilka przykładów potwierdzających zainteresowanie oprogramowaniem open source:

  • w 2008 roku rynek open source wart był1,8 mld dol., w 2013 roku wartość ta wzrośnie do 5,8 mld dol.(dane IDC);
  • dzisiaj z wolnego oprogramowania korzysta 85 proc. firm, w przyszłym roku będzie to prawie 100 proc.(dane Gartnera);
  • rząd brytyjski planuje wprowadzenie rozwiązań open source do instytucji państwowych co ma przynieść 600 mln funtów oszczędności.

Firmy korzystają z tego typu rozwiązań w trzech podstawowych dziedzinach. Pierwszą jest szeroko pojęte zarządzanie stronami internetowymi (serwery Apache). Zainteresowaniem cieszą sie też bazy danych oparte na MySQL oraz aplikacje programowane w Javie.

Ogromny wzrost zainteresowania wolnym oprogramowaniem przez przedsiębiorstwa ma też inny wymiar – brakuje specjalistów IT, którzy mogliby wdrażać i nadzorować rozwiązania open source. Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Linux Profesjonalny i Pentor wykazuje, że tylko 3 proc. respondentów uznało zdobycie przez firmę specjalisty za łatwe zadanie, 50 proc. stwierdziło, że jest to bardzo trudne.

http://www.rp.pl/artykul/131133,282009_Polowanie_na_programistow.html

Sylwester KozakOpen source ma się dobrze

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.