Podstawowe urządzenia i maszyny rolnicze oraz części zamienne

Każdy rolnik posiadający własne gospodarstwo dba o to, aby funkcjonowało ono jak najlepiej. Aby osiągnąć ten cel potrzebna jest wiedza, no i oczywiście wysiłek fizyczny. Jednak ludzka ręka nie jest w stanie wszystkiego zrobić sama. W takich sytuacjach pomagają nam różnego rodzaju urządzenia i maszyny rolnicze. Nie wszystkie są niezbędne, ale jest kilka z nich, bez których dobry rolnik się nie obejdzie. Dlatego warto w nie zainwestować, dbać o nie i wiedzieć gdzie najlepiej kupić części do maszyn wymienne do maszyn rolniczych.

Traktor

141085895511642300Traktor, inaczej ciągnik rolniczy jest podstawowym elementem wyposażenia rolnika. Do zadań ciągnika należy przede wszystkim wykonywanie pracy na polu. Oprócz tego służy jako maszyna do przewożenia maszyn (niemających własnego napędu), a także różnego rodzaju materiałów przy pomocy przyczepy.

W rolnictwie traktor jest zatem niezbędny. Bardzo dobrze sprawdza się w terenie. Niestety przy jego częstym użytkowaniu występuje wiele problemów. Zazwyczaj wystarczy wymiana uszkodzonej części na nową. Najwygodniejszym sposobem jest kupno części zamiennych do ciągnika w sklepie internetowym.

Przyczepy rolnicze

Są one niezbędne do przewożenia wszelkich materiałów. Przyczepę przyłącza się wówczas do ciągnika rolniczego, co daje możliwość przewożenia ciężkich i masywnych elementów czy też artykułów spożywczych, takich jak ziemniaki.

Siewnik

Siewnik jest maszyną rolniczą, która służy do wysiewu zbóż, traw, kukurydzy, buraka, rzepaku. Jednocześnie sieją i bronują, czyli spulchniają. W Polsce siewniki są produkowane od XIX wieku. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje siewników: precyzyjny, podciśnieniowy i nadciśnieniowy – pneumatyczny, rzędowy.

Brona

Brona to narzędzie, które służy do spulchniania i rozdrabniania gleby, a także do usuwania chwastów. Brona nie ma mechanicznego napędzenia, dlatego wprawiana jest w ruch za pomocą ciągnika lub konia. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje bron: zębowe, talerzowe i aktywne.

Kombajn

Kombajn jest maszyną rolniczą, służącą do zbierania ziarna – wykorzystywana przede wszystkim w czasie żniwa. W zależności od potrzeby rolnika istnieje kilka rodzajów kombajnów – te najpopularniejsze to kombajny zbożowe, równie często używane kombajny ziemniaczane, które jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest do zbioru ziemniaków, no i te mniej znane kombajny do buraków i kukurydzy.

Dbanie o maszyny

Jednak samo posiadanie maszyny nie wystarczy. Trzeba również o nią dbać, aby ta służyła nam przez długie lata. Oprócz rutynowej kontroli ważna jest ich eksploatacja. W czasie, kiedy maszyna nie jest używana, musi być w odpowiedni sposób przechowywana. Nie można też zapominać o ich czyszczeniu, gdyż zalegający brud, na przykład w postaci błota utrudnia poruszanie się maszyny i prowadzi do jej zniszczenia.

Kiedy dojdzie do usterki, maszyna musi natychmiast trafić do naprawy. Najczęściej w takich sytuacjach zniszczeniu ulega konkretna część, dlatego wystarczy jedynie zastosowanie części zamiennej. Zalecamy kupowanie części do maszyn rolniczych w sprawdzonych sklepach internetowych, gdzie zazwyczaj ceny są dużo niższe niż u lokalnych dealerów. Takim sklepem na pewno jest www.agropomoc.pl. Zakup części online i samodzielne jej zamontowanie to zdecydowanie oszczędność kosztów, jednak jeżeli samemu nie potrafimy bądź nie mamy czasu na naprawę usterki to lepiej powierzyć tą usługę fachowemu serwisowi niż sąsiadowi „Złotej Rączce”. Pamiętajmy dzisiejsze maszyny są bardziej skomplikowane niż konstrukcja przysłowiowego cepa więc nie wystarczy młotek i śrubokręt do naprawy często skomplikowanego układu elektrycznego czy mechanicznego.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top