Jak pogoda wpływa na zdrowie? Dlaczego odczuwamy jej zmiany?

Zapewne każdy z nas doświadczył pogorszenia stanu zdrowia i ogólnego samopoczucia wynikającego głównie z panujących warunków pogodowych. Tak naprawdę nasze zdrowie jest mocno uzależnione od pogody, a dotyczy to szczególnie osób cierpiących na przewlekłe choroby. Układ oddechowy, układ krążenia, układ nerwowy – to właśnie one są najbardziej podatne są na nagłe zmiany warunków pogodowych. Patrząc na przyczyny częstych chorób, można zauważyć, że najczęściej oddziałują one właśnie na te trzy obszary. Powinniśmy więc szczególnie się o nie troszczyć. Aby lepiej dbać o zdrowie i nie dawać się nagłym zmianom pogody, warto poznać najważniejsze fakty, które się z tym wiążą.

Co lepiej znosimy – lato czy zimę?

Jak pogoda wpływa na zdrowie? Dlaczego odczuwamy jej zmiany? 1Naukowo udowodniono, że temperatura mocno wpływa na zmiany nastroju i może powodować agresję, która znacznie częściej pojawia się w dni upalne. Nawet  zamieszki uliczne zazwyczaj zdarzają się w okresie letnim.  Mimo, że większość ludzi twierdzi, iż ciepłe dni lubi, a chłodnych nie, eksperymenty udowadniają odwrotny stan rzeczy i pokazują, że upał zdecydowanie gorzej wpływa na ludzi. Przez niego czujemy się bardziej zmęczeni, a czasami mamy do czynienia z pewnymi dolegliwościami. W każdym razie niższa temperatura jest zdecydowanie lepsza dla naszego samopoczucia. Gdy jest nam zimno, możemy wiele zrobić, żeby się rozgrzać, na przykład zwiększyć aktywność mięśni lub po prostu cieplej się ubrać. Kiedy jednak jest nam gorąco, nie mamy zbyt wielu opcji, by się ochłodzić. Nawet jeśli zdejmiemy odzież, pozostaje tylko pocenie się i dyszenie. W takiej sytuacji odczuwamy zmęczenie i nie mamy na nic siły.

Jak na nasze samopoczucie wpływa ciśnienie?

To, że ciśnienie atmosferyczne bardzo mocno oddziałuje na nasze samopoczucie zapewne wie każdy. Jest to fakt potwierdzony naukowo. Jego gwałtowne zmiany nie tylko pogarszają nasz nastrój, ale mogą nawet być niebezpieczne – szczególnie w przypadku spadków. Specjaliści alarmują, że w dni charakteryzujące się obniżonym ciśnieniem występuje bardzo dużo jest zawałów serca i przypadków migotania przedsionków. Poza tym spadek ciśnienia idzie również w parze z większą ilością kłótni małżeńskich, buntowniczych i agresywnych zachowań dzieci i uczniów w szkołach, a także podwyższoną liczbą samobójstw. Jasno widać, że ciśnienie atmosferyczne mocno uderza w nasz nastój. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, gdy jest ono niskie, tlen z większym trudem przenika przez pęcherzyki płucne do krwi, co z kolei sprawia, iż ludzie głębiej oddychają w celu uzupełnienia jego deficytu. Serce musi intensywniej i wydajniej pracować, przez co jest znacznie obciążone. Niskie ciśnienie idzie również w parze z mniejszą ilością testosteronu we krwi, a jego niedobór przekłada się na powstawanie stanów depresyjnych i irytację (dotyczy to mężczyzn).

Czy wiatr może wpływać na nasze zdrowie?

Jak pogoda wpływa na zdrowie? Dlaczego odczuwamy jej zmiany? 2Ogólnie rzecz biorąc wiatr nasila stres i powoduje szereg zmian w zachowaniu człowieka – obniża zdolność koncentracji uwagi oraz zdolności umysłowe, a także zwiększa częstość mrugania. Jasne jest, że w upalne dni lekki wiatr jak najbardziej  pozytywnie wpływa na nasz organizm, gdyż pozwala mu się ochłodzić. Jeśli jednak chodzi o silne wiaty, badania pokazują, że w czasie ich trwania ludzie uzyskują wyższe wyniki na skalach neurotyzmu, czyli znacznie częściej się denerwują, źle czują i mają trudności w uspokojeniu się. Jak się okazuje, negatywny wpływ wiatrów na nasze zdrowie i samopoczucie jest bardzo silny. Co więcej, w niektórych państwach wiatr taktowany jest przez sądy jako okoliczność łagodząca w przypadku osądzania czynów zabronionych prawem i może wpłynąć na wymiar zastosowanej kary.

Jak radzić sobie ze złym samopoczuciem i chorobami przy zmianach pogody?

Aby móc lepiej dbać o swoje zdrowie i samopoczucie, należy wiedzieć, jak to robić. W tym celu warto nieustannie zwiększać swoją wiedzę z zakresu chorób i różnych okresowych dolegliwości – pomoże w tym portal Netlekarz.pl! Jest to obszerna baza wiedzy o powszechnych chorobach, w której znaleźć można praktyczne porady dotyczące dbania o swój organizm. Zamiast więc akceptować zmiany nastroju i inne dolegliwości, zajrzyj na Netlekarz.pl i dowiedz się, jak o siebie dbać!

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry