Jak porównać ceny prądu?

Na cenę energii elektrycznej składa się kilka elementów, ale tylko niektóre kosztują różnie u różnych sprzedawców. I to im powinniśmy się przyjrzeć, chcąc płacić niższe rachunki za prąd.

142126426800874900Na rachunek za prąd składają się:

– część sprzedażowa (opłata za energię plus opłata handlowa za obsługę klienta);

– część dystrybucyjna (czyli opłata związana z utrzymaniem linii elektroenergetycznych, dostarczających prąd do naszych domów, w tym opłata abonamentowa).

Opłaty: za dystrybucję i abonamentowa są ustalane odgórnie (np. opłatę dystrybucyjną nadzoruje Urząd Regulacji Energetyki), a więc identyczne u wszystkich sprzedawców. Tańsza może być sama energia elektryczna. Stanowi ona jednak sporą część całego rachunku, bo nawet jego połowę. Warto więc o nią powalczyć i zmienić sprzedawcę, aby płacić niższe rachunki za prąd.

Cena energii elektrycznej składa się z dwóch składników i to właśnie je trzeba wziąć pod uwagę, szukając nowego sprzedawcy:

– cena za energię czynną, czyli zużyte kilowatogodziny (kWh);

– opłata handlowa, czyli stała opłata pobierana przez sprzedawcę za każdy miesiąc obsługi. W zależności od sprzedawcy może ona wynosić od 0 do nawet 80 zł, stanowi więc istotną część rachunku za energię – zwłaszcza dla małych odbiorców, czyli gospodarstw domowych. Dlatego właśnie tej opłacie trzeba się przyjrzeć szczególnie starannie. Można bowiem dać się zwieść i patrząc jedynie na atrakcyjną cenę za energię podpisać umowę z wysoką opłatą handlową, co w ogólnym rozrachunku, zamiast oszczędności, będzie wstrząsem dla naszych portfeli.

Opłaty w ePower.pl, pierwszym w Polsce internetowym sprzedawcy energii elektrycznej, są maksymalnie uproszczone. Klient płaci jedynie za zużytą energię, a faktury dostaje co miesiąc w wersji elektronicznej. Klienci posiadający eLicznik mogą kontrolować zużycie energii na bieżąco i płacić za jej rzeczywiste zużycie, a nie prognozy.

Każdy klient ePower.pl dostaje także drugą fakturę – od dotychczasowego dystrybutora z opłatą za dystrybucję. Nie jest to jednak ani trochę skomplikowane i nie wymaga żadnych formalności poza zgłoszeniem się – elektronicznym albo telefonicznym – do ePower.pl. Wszystkimi formalnościami związanymi ze zmianą umowy zajmą się konsultanci firmy.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top