Czy pożyczka może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Zaciągnięcie w banku kredytu obrotowego lub inwestycyjnego nie zawsze jest łatwe, trzeba spełnić ostre kryteria. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej przedsiębiorców szuka finansowania także poza bankiem i korzysta z oferty firm pożyczkowych. Czy za sprawą pożyczki można także zoptymalizować podatki?

Czy pożyczka może stanowić koszt uzyskania przychodu? 1
Pożyczka jako koszt uzyskania przychodu

Wielu małych przedsiębiorców nie posiada kapitału, który mógłby zabezpieczać ich płynności finansowej czy umożliwiał realizowanie inwestycji. Stąd potrzeba poszukiwania zewnętrznego finansowania. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu bankowego. W 2017 roku skorzystało z tego 37% mikro i małych firm, jak wynika z danych Związku Banków Polskich. Niestety, nie wszyscy chętni przedsiębiorcy otrzymują kredyty bankowe. Ponad 80% małych firm w Polsce podkreśla, że konieczność przygotowania wielu dokumentów, a także duża zawiłość procesu kredytowego jest dla nich główną przeszkodą, aby pożyczyć pieniądze w banku. Do tego często trzeba działać na rynku co najmniej rok, więc nowe firmy również nie mają szans na kredyt. Nic dziwnego, że w tej sytuacji przedsiębiorcy poszukują alternatywnych źródeł finansowania i coraz częściej korzystają z ofert firm pożyczkowych. Na koniec 2016 roku pożyczyli od nich ponad 365 mln zł według KPF. 

Pożyczki pozabankowe dla przedsiębiorców

Jeszcze do niedawna oferta firm pożyczkowych była kierowana głównie do klientów indywidualnych. W ostatnim czasie jednak to się zmienia. Rynek pożyczek pozabankowych dostrzegł zapotrzebowanie na produkty pożyczkowe dla przedsiębiorców.

– Pożyczki pozabankowe dla firm coraz częściej skutecznie konkurują z bankami. Ich przewaga to ograniczone do minimum formalności, a także duża elastyczność oferty. Proces wnioskowania o pożyczkę jest maksymalnie uproszczony – podkreśla doradca ds. pożyczek TAKTO Finanse. – Często do weryfikacji przedsiębiorcy wystarczają podstawowe informacje, a wiarygodność wnioskodawcy sprawdzają zaawansowane systemy informatyczne. Dzięki temu już kilka minut po wysłaniu wniosku przedsiębiorca dowiaduje się, czy otrzymał pożyczkę, a krótko potem pieniądze są już na jego koncie – dodaje przedstawiciel TAKTO Finanse.

Firmy pożyczkowe, ulepszając przez lata ofertę dla klientów indywidualnych, nauczyły się szybko reagować na potrzeby rynku i elastycznie dostosowywać się do potrzeb pożyczkobiorców. Tak samo postępują w przypadku oferty dla przedsiębiorców. Niektórzy pożyczkodawcy proponują już firmom dostosowanie okresu spłaty do indywidualnych potrzeb lub możliwość wcześniejszej rezygnacji z pożyczki, gdy zmieni się sytuacja rynkowa. Dzięki takim rozwiązaniom przedsiębiorca może szybko otrzymać potrzebne finansowanie, nie tracąc czasu na skomplikowane formalności. To pozwala zapewnić środki na bieżącą działalność lub przeznaczyć je na okazję inwestycyjną.

Pożyczka a koszt uzyskania przychodu

Zapewnienie środków na bieżącą działalność i rozwój to kluczowe kwestie w funkcjonowaniu każdej firmy bez względu na jej wielkość. Oprócz tego ważne jest także optymalizowanie wydatków i zobowiązań podatkowych. Jak zaciągnięcie pożyczki wpływa na kwestie podatkowe? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że pozyskanie środków w postaci pożyczki nie jest przychodem podatkowym. To oznacza, że od takich pieniędzy nie trzeba płacić ani podatku dochodowego, ani podatku VAT. Ma to jednak swoje konsekwencje, jeśli chodzi o odpisy podatkowe.

Zanim wyjaśnimy kwestię kosztu uzyskania przychodu, należy zwrócić uwagę na treść art. 22 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350). Zapisano tam, że „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”. To oznacza, że zaciągnięta pożyczka musi zostać przeznaczona na cele związane z działalnością gospodarczą, aby brać ją pod uwagę przy optymalizacji podatkowej. Przy czym nie ma znaczenia, od kogo przedsiębiorca pożycza pieniądze, może to być firma pożyczkowa. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii: nie można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu całej raty spłacanej pożyczki. Odliczeniu podatkowemu podlegają tylko i wyłącznie odsetki od zaciągniętej pożyczki. Jest jeszcze jedna istotna sprawa. Odsetki mogą zostać zaliczone do kosztu uzyskania przychodu dopiero wtedy, gdy zostaną faktycznie zapłacone. Podobnie jest z prowizjami od pożyczek.

Oferta firm pożyczkowych dla przedsiębiorców jest coraz bogatsza. Dzięki temu nawet najmniejsze firmy mają szansę pozyskać szybko finansowanie bez skomplikowanych formalności i długich procedur kredytowych. Kolejnym atutem takiego finansowania jest fakt, że przedsiębiorca może nie tylko zdobyć środki, ale także zoptymalizować swoje zobowiązanie podatkowe.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top