Sprawa Polańskiego w ocenie internautów i portali

Analitycy NewsPoint przygotowali ilościowo-jakościowy raport podsumowujący reakcje internautów oraz portali na aresztowanie Romana Polańskiego. Raport zawiera informacje na temat liczby publikacji dotyczących Polańskiego, ich wydźwięku, a także cytowań znanych postaci wypowiadających się na temat reżysera.

Przeanalizowane zostały publikacje o Polańskim, które ukazały się w dniach 27 września – 5 października 2009 r. w wybranych portalach internetowych – Gazeta.pl, WP.pl, Onet.pl i Interia.pl (dane z systemu NewsPoint) oraz na wszystkich blogach i forach monitorowanych przez system NewsPoint UGC (około 180 tys. źródeł). Łącznie było to 519 publikacji z portali internetowych i 740 postów, które ukazały się na blogach i forach.

Portale szybciej niż internauci zareagowały na informację o uwięzieniu reżysera – największa liczba publikacji na temat Polańskiego (133) pojawiła się  27 września, w dzień po aresztowaniu reżysera. Połowa przeanalizowanych publikacji ze wszystkich portali to publikacje o wydźwięku neutralnym – aż 52%. Niemal jedna czwarta – 22% publikacji – ma wydźwięk pozytywny. Większa część – 26% publikacji – to teksty o wydźwięku negatywnym.

Na blogach i forach kulminacja komentarzy na temat reżysera nastąpiła dzień później, 28 września. Użytkownicy internetu w swoich bezpośrednich opiniach byli bardziej neutralni lub krytyczni wobec Polańskiego niż dziennikarze portali. Tutaj ponad 60% postów miało charakter neutralny, niemal jedna trzecia miała charakter negatywny, zaś postów o pozytywnym wydźwięku było bardzo mało.

W sprawie znanego reżysera niejednokrotnie cytowano wypowiedzi innych osób. Wypowiedzi te zawierało łącznie aż 112 artykułów, czyli niemal jedna czwarta wszystkich przeanalizowanych publikacji. W artykułach, które ukazały się na portalach najczęściej cytowani byli amerykańscy politycy Arnold Schwarzenegger i Hillary Clinton, a także polscy reżyserowie Agnieszka Holland i Andrzej Wajda. Ranking wypowiedzi znanych osób, które były cytowane i komentowane przez forumowiczów i blogerów, przedstawia się nieco inaczej niż w przypadku portali. Najczęściej cytowaną, ocenianą i komentowaną była wypowiedź Krzysztofa Zanussiego przyrównująca ofiarę do nastoletniej prostytutki (15 wzmianek), następnie wypowiedzi Radosława Sikorskiego o tym, że tak znana osoba powinna być traktowana inaczej (10 wzmianek), Andrzeja Wajdy (7 wzmianek) oraz Zbigniewa Hołdysa, który chce aby Polański został pociągnięty do odpowiedzialności (6 wzmianek).

Wpisy promowane

Wydarzenia

E-COMMERCE CHALLENGE 2024
23.05.2024 - 24.05.2024
Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top