Uważaj na serdeczne życzenia od cyberprzestępców

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Znowu nasze skrzynki emailowe zapełnią się elektronicznymi kartkami zawierającymi serdeczne życzenia lub zabawne wierszyki wprowadzające nas w błogi nastrój świątecznego uniesienia. W zeszłym roku wysłano ich 500 milionów, w tym roku, w związku z dynamicznym wzrostem liczby internautów (obecnie z Internetu korzysta około 1,5 mld osób, a liczba ta stale się zwiększa), będzie ich z pewnością jeszcze więcej. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że część z nich poza życzeniami zawiera prezent, o który wcale nie prosiliśmy. Cyberprzestępcy wykorzystują świąteczny nastrój rozsyłając e-kartki, w których ciepłe życzenia są tylko przykrywką dla złośliwego kodu.

Przeprowadzone przez AVG Technologies badania pokazują, że prawie 75 proc. internautów ochoczo i bezrefleksyjnie otwiera elektroniczne kartki, jeżeli tylko w polu adresowym nadawcy widnieje imię i nazwisko osoby im znanej. Cyberprzestępcy wykorzystują ten fakt konstruując wiadomości tak, by wyglądały na przysłane przez znajomych ofiary.

Wśród ataków, na które będziemy narażeni w czasie świąt najgroźniejsze będą te oparte na zabiegach socjotechnicznych. Cyberprzestępcy będą starali się pozyskać nasze zaufanie i skłonić nas do pożądanych przez siebie działań – kliknięcia w zainfekowany link czy ujawnienia poufnych danych dostępu do kont bankowych. Atmosfera świąt sprzyja uśpieniu czujności, a cyberprzestępcy doskonale wiedzą jak tę sytuację wykorzystać. Elektroniczne kartki świąteczne są dla nich doskonałym narzędziem, bowiem większość z nas nie przypuszcza, że za uśmiechniętym Mikołajem i serdecznymi życzeniami może kryć się zagrożenie. – mówi Roger Thompson, główny dyrektor ds. badań w AVG Technologies.

Jeżeli jedynie 0,1 proc. wysłanych w tym roku elektronicznych kartek z życzeniami będzie zarażonych wirusem lub złośliwym kodem, oznaczać to będzie dziesiątki tysięcy zainfekowanych komputerów. Każdy zainfekowany komputer to groźba utraty cennych zdjęć, filmów, owoców pracy. Konsekwencje są na tyle poważne, by popsuć humor nawet w tak radosny czas jak Boże Narodzenie.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa z AVG Technologies przygotowali zestaw pięciu wskazówek, dzięki którym zminimalizujesz zagrożenie związane z fałszywymi e-kartkami:

  • Nie otwieraj bezrefleksyjnie załączników. Najbardziej godne zaufania są e-kartki, które pochodzą od osób, które znasz, a nie od „tajemniczego wielbiciela”;
  • Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie pochodzenia e-kartki – usuń ją. Lepiej zapobiegać niż leczyć;
  • Korzystaj z oprogramowania antywirusowego – nie musi być płatne (np. AVG Anti-Virus Free Edition 9.0). Ważne, by blokowało zainfekowane strony, instalację adware i innych groźnych programów oraz skanowało załączniki;
  • Dobrze jest wiedzieć, na co zwracać uwagę – mimo, iż większość fałszywych kartek elektronicznych wygląda na prawdziwe, jest kilka elementów, które mogą zdradzić czające się niebezpieczeństwo – np. literówki w nazwach i imionach, zamaskowane dane nadawcy, np. „Twój kolega” albo „Przyjaciółka”, oraz podejrzanie wyglądające adresy stron www;
  • Zawsze czytaj drobny druczek – nigdy „w ciemno” nie zgadzaj się na żadne warunki, unikniesz sytuacji, w której pozwolisz oszustowi wysłać groźny mail do wszystkich osób ze swojej listy kontaktowej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top