W 2009 będzie łatwiej o pracowników

Prawie 70% pracodawców przewiduje, że w tym roku znalezienie pracownika będzie łatwiejsze niż w 2008r. Wśród małych firm taką odpowiedź wskazało jeszcze więcej respondentów (80%). Najwięcej przedsiębiorstw spodziewających się poprawy sytuacji na rynku pracy pochodzi z południowego regionu Polski, a najmniej z północy kraju. Takie są główne wnioski z badania on-line przeprowadzonego przez portal rekrutacyjny www.pracuj.pl pod koniec 2008 roku w celu poznania panujących wśród pracodawców nastrojów.

Zdecydowana większość ankietowanych przedsiębiorstw jest optymistycznie nastawiona do rekrutacji pracowników w 2009 roku, chociaż ich podejście zmienia się w zależności od wielkości firmy. Wraz z jej wzrostem rośnie przeświadczenie o tym, że w roku 2009 trudniej będzie o znalezienie pracownika – tak odpowiedziało 14% respondentów w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników. Co ciekawe, przedstawiciele małych firm, zatrudniający do 10 osób, w ogóle nie biorą takiej możliwości pod uwagę.

Wnioski te potwierdza też przeprowadzona w grudniu w portalu www.pracuj.pl sonda wśród użytkowników, która pokazała, że aż 85% ankietowanych zamierza w 2009 roku zmienić miejsce pracy.

– Od końca ubiegłego roku widoczna jest zmiana w postrzeganiu sytuacji na rynku pracy i to zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Wraz z doniesieniami prasowymi o pogarszającej się sytuacji gospodarczej rośnie optymizm przedsiębiorców w kwestii znalezienia odpowiednich osób do pracy. Po ostatnich latach, kiedy to było coraz trudniej pozyskać odpowiednią kadrę, następuje korekta na rynku pracy, która powinna doprowadzić do pewnej równowagi w relacjach pracownik-pracodawca, a w niektórych przypadkach zapewne do powstania rynku pracodawcy – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal www.pracuj.pl.

Badanie w formie ankiety on-line przeprowadzone zostało w okresie 15-24 grudnia 2008 wśród klientów portalu Pracuj.pl. Analizie poddane zostały odpowiedzi 184 pracodawców.

www.pracuj.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Shopper Day 2021
26.10.2021
Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry