W 2009 będzie łatwiej o pracowników

Opublikowano: 13 stycznia 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Prawie 70% pracodawców przewiduje, że w tym roku znalezienie pracownika będzie łatwiejsze niż w 2008r. Wśród małych firm taką odpowiedź wskazało jeszcze więcej respondentów (80%). Najwięcej przedsiębiorstw spodziewających się poprawy sytuacji na rynku pracy pochodzi z południowego regionu Polski, a najmniej z północy kraju. Takie są główne wnioski z badania on-line przeprowadzonego przez portal rekrutacyjny www.pracuj.pl pod koniec 2008 roku w celu poznania panujących wśród pracodawców nastrojów.

Zdecydowana większość ankietowanych przedsiębiorstw jest optymistycznie nastawiona do rekrutacji pracowników w 2009 roku, chociaż ich podejście zmienia się w zależności od wielkości firmy. Wraz z jej wzrostem rośnie przeświadczenie o tym, że w roku 2009 trudniej będzie o znalezienie pracownika – tak odpowiedziało 14% respondentów w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników. Co ciekawe, przedstawiciele małych firm, zatrudniający do 10 osób, w ogóle nie biorą takiej możliwości pod uwagę.

Wnioski te potwierdza też przeprowadzona w grudniu w portalu www.pracuj.pl sonda wśród użytkowników, która pokazała, że aż 85% ankietowanych zamierza w 2009 roku zmienić miejsce pracy.

– Od końca ubiegłego roku widoczna jest zmiana w postrzeganiu sytuacji na rynku pracy i to zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Wraz z doniesieniami prasowymi o pogarszającej się sytuacji gospodarczej rośnie optymizm przedsiębiorców w kwestii znalezienia odpowiednich osób do pracy. Po ostatnich latach, kiedy to było coraz trudniej pozyskać odpowiednią kadrę, następuje korekta na rynku pracy, która powinna doprowadzić do pewnej równowagi w relacjach pracownik-pracodawca, a w niektórych przypadkach zapewne do powstania rynku pracodawcy – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal www.pracuj.pl.

Badanie w formie ankiety on-line przeprowadzone zostało w okresie 15-24 grudnia 2008 wśród klientów portalu Pracuj.pl. Analizie poddane zostały odpowiedzi 184 pracodawców.

www.pracuj.pl

Hanna LaskowskaW 2009 będzie łatwiej o pracowników

Podziel się!

O autorze

hania