Wikipedia w Google: słabsza od oczekiwań, ale wciąż mocna

Opublikowano: 21 marca 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Wbrew opinii wielu specjalistów od SEO, Wikipedia nie jest niepodzielną królową wyszukiwarki Google. Na pierwszej stronie wyników wyszukiwania pojawia się w zaledwie 46 proc. przypadków.

Badanie pozycji Wikipedii w Google przeprowadziła firma Conductor. Wykorzystała do tego 2000 słów kluczowych. Tysiąc z nich były informacyjne (jak „lyrics”, „bridal shower ideas”), pozostała część związana ze sprzedażą („headphones”, „where to find wall stencils”).

Z analizy wynika, że dla słów informacyjnych Wikipedia pojawiała się na pierwszej stronie wyszukiwania w 60 proc. przypadków, a dla pozostałych – w 34 proc. Końcowy wynik to więc 46 proc. wyświetleń na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google. Co ciekawe, z badań Conductora wynika, że w 29 proc. przypadków Wikipedia nie pojawia się ani na pierwszej, ani na drugiej stronie wyników.

Wikipedia w Google: słabsza od oczekiwań, ale wciąż mocna 1

Mimo nieco słabszych niż można się spodziewać wyników, Wikipedia mocno zaznacza swoje miejsce w Google. Jeśli już pojawia się w wynikach to zwykle wysoko – aż w 65 proc. na pierwszym, drugim lub trzecim miejscu.

Wikipedia w Google: słabsza od oczekiwań, ale wciąż mocna 2

Dawid ZarazińskiWikipedia w Google: słabsza od oczekiwań, ale wciąż mocna

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.