Yahoo! idzie na wojnę z Facebookiem?

Spółka Yahoo! pozwała Facebooka. Pozew dotyczy ponad 10 patentów, które obejmują metody budowania sieci społecznościowych i systemów reklamowych. Zapowiada się jedna z najważniejszych prawniczych batalii w internetowej historii.

Yahoo! idzie na wojnę z Facebookiem? 1W pozwie Yahoo! przeciwko serwisowi Facebook można przeczytać, że cały model sieci społecznościowej, umożliwiający użytkownikom tworzenie profili oraz łączenie się pomiędzy sobą osób, firm i instytucji, opiera się na opatentowanej przez Yahoo! technologii. Patenty dotyczą m.in. popularnego kanału RSS Facebook News, metod reklamowych wykorzystywanych przez serwis, ustawień prywatności i innych kwestii.

W oficjalnym komunikacie spółka Yahoo! argumentuje złożenie pozwu:

Yahoo! zainwestowała znaczne środki finansowe w badania i rozwój na przestrzeni lat, co zaowocowało licznymi opatentowanymi wynalazkami techniki, które inne firmy wykorzystywały na wykupionej licencji. Technologie te stanowią postawę naszej działalności, angażującej ponad 700 mln unikalnych użytkowników miesięcznie. Są one też wyrazem ducha innowacji, na którym zbudowany jest serwis  Yahoo! Niestety, sprawa z serwisem Facebook pozostaje nierozwiązana i dlatego jesteśmy zmuszeni do szukania zadośćuczynienia w sądzie federalnym. Jesteśmy pewni, że mamy rację.

W odpowiedzi przedstawiciele Facebooka napisali:

Jesteśmy rozczarowani tym, że Yahoo, wieloletni partner biznesowy serwisu Facebook i firma, która wiele zyskała na współpracy z nami, postanowiła uciec się do postępowania sądowego przeciwko nam. Po raz kolejny dowiadujemy się o decyzji spółki Yahoo jednocześnie z mediami. Zamierzamy bronić swoją spółkę przed tym zagadkowym działaniem.

Nie jest to pierwszy pozew złożony w sądzie w Stanach Zjednoczonych odnoszący się do patentów wykorzystywanych przez firmy technologiczne, walczące o przewagę na konkurencyjnym rynku. W podobnych czynnościach prawnych biorą udział koncerny Apple, Google czy też Microsoft. W dużej mierze złożone pozwy dotyczą technologii mobilnych.

Termin przewidzianej rozprawy z udziałem właścicieli Yahoo i Facebooka zbiega się w czasie ze zbliżającą się ofertą publiczną Facebooka, który planuje debiut giełdowy. Spółka Yahoo swoim pozwem może skutecznie i bardzo poważnie zaszkodzić IPO Facebooka. Może ona umocnić swoją pozycję rynkową, jako firmy, której wartość opiera się o aktywa nieoperacyjne, a nie na bieżącej działalności.

Z pełną treścią pozwu zapoznać można się pod tym adresem.

za: allthingsd

Wpisy promowane

Wydarzenia

Shopper Day 2021
26.10.2021
Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry