Z zasobów Wikipedii korzystają WP.pl i NetSprint.pl

Opublikowano: 12 grudnia 2006. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , ,

Wikipedia – internetowa encyklopedia działająca na zasadzie open content cieszy się uznaniem nie tylko Internautów, ale też dużych graczy na polskim rynku internetowym. Z możliwości kopiowania i wykorzystywania jej zasobów korzystają m.in. takie firmy jak Wirtualna Polska i NetSprint.pl.
Wikipedia – zawiera ponad 320 tyssięcy artykułów, to internetowa encyklopedia działająca na zasadzie open content. Encyklopedia ta cieszy się uznaniem nie tylko Internautów, ale też dużych graczy na polskim rynku. Z możliwości kopiowania i wykorzystywania zasobów Wikipedii, na zasadach licencji GNU FDL, skorzystały ostatnio Wirtualna Polska i NetSprint.pl.

Skopiowane zasoby Wikipedii są szczegółowo przeszukiwane przez wyszukiwarki NetSprint.pl i Wirtualnej Polski, a fragmenty odpowiednich artykułów są prezentowane, po wpisaniu konkretnego zapytania, na szczycie wyników wyszukiwania w postaci gotowej odpowiedzi.

Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu zasobów Wikipedii użytkownicy tych wyszukiwarek uzyskali szybki dostęp do ogromnej bazy wiedzy encyklopedycznej bez konieczności odwiedzania kolejnych linków. Rozwiązanie to znacznie upraszcza wyszukiwanie potrzebnych informacji – szczegółowe dane na konkretny temat są dostępne po wejściu w prezentowany w tytule odnośnik, który prowadzi bezpośrednio na strony Wikipedii. Inteligentne algorytmy badają intencje użytkowników, co pozwala na wyświetlenie dokładnie tych informacji, które są poszukiwane, a odpowiednia wizualizacja pomaga natychmiast dotrzeć do szukanych danych.

Równocześnie z początkiem wyświetlania zasobów Wikipedii, NetSprint stał się członkiem wspierającym Stowarzyszenia Wikimedia Polska, polskiego partnera Wikimedia Foundation, na której serwerach działa Wikipedia i kilkadziesiąt innych serwisów Wiki.

Cieszę, że z Wikipedii korzysta netsprint i wp.pl  – powiedział Tomasz Ganicz, jeden z najstarszych stażem administratorów Wikipedii i członek zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska – pomaga nam to realizować naszą podstawową misję, „uwolnienia” wiedzy i dotarcia z nią do jak najszerszego kręgu czytelników, z których część być może zacznie pisać kolejne artykuły. Netsprint.pl, z naszą pomocą, dołożył wszelkich starań, aby jego sposób korzystania z Wikipedii spełniał wszystkie zasady licencji GNU FDL i może stanowić wzorzec dla innych, którzy w podobny sposób chcieliby korzystać z zasobów naszej encyklopedii.

Realizując naszą koncepcję „odpowiedzi w wynikach wyszukiwania” poszukujemy jak najszerszych i najbardziej wiarygodnych zasobów – mówi Artur Banach, prezes NetSprint.pl. Wikipedia była w związku z tym pierwszym źródłem danych, o którym pomyśleliśmy. Cieszy nas, że wyświetlając treści z Wikipedii zaspokajamy potrzeby informacyjne naszych użytkowników, i równocześnie promujemy wspólnie z WP.pl tę doskonałą encyklopedię internetową – dodaje.

www.wikipedia.pl

Hanna LaskowskaZ zasobów Wikipedii korzystają WP.pl i NetSprint.pl

Podziel się!

O autorze

hania