Amazon przejmuje Zappos; nie możesz pokonać, więc kup

Amazon ogłosił, że przejmuje Zappos.com, jedną z najbardziej niezwykłych amerykańskich firm zajmujących się e-commercem. Transakcja ma zostać sfinalizowana jesienią i jest bardzo możliwe, że akcje, którymi Amazon zapłaci za przejęcie, będą warte wtedy nawet miliard dolarów.

Z wydanego oświadczenia wynika, że za kupno Zappos, Amazon zapłaci własnymi akcjami. W chwili obecnej warte są one około 850 mln dolarów, ale do dnia finalizacji umowy (jesień bieżącego roku) ich cena może wzrosnąć nawet do miliarda dolarów. Dodatkowo Amazon wypłaci firmie i jej pracownikom 40 mln dolarów w gotówce.

Amazon to największy na świecie internetowy sprzedawca. Zappos natomiast to firma, która rozpoczynała od handlowania butami, teraz zaś oferuje około 2,8 mln produktów i osiąga łączne obroty rzędu miliarda dolarów. Sławna jest zaś nie tylko z przetrwana kryzysu początku XXI wieku (jako jedna z nielicznych w tej branży), ale przede wszystkim ze swojej filozofii – obsługi klienta, darmowych dostaw i odbiorów przy zwrotach oraz zasad korporacyjnych. Więcej o firmie możecie znaleźć pod tym adresem.

Zappos jest firmą skupioną na kliencie. Widzimy tu niezwykłe możliwości dla obu firm by uczyły się od siebie nawzajem i były jeszcze lepsze dla swoich klientów – powiedział Jeff Bezos, założyciel i dyrektor generalny Amazona.

W pewnym sensie Amazon rzucił ręcznik na ring ponieważ próbował konkurować z Zappos. A jeśli nie możesz kogoś pokonać – kup go – mówi natomiast Reutersowi Sucharita Mulpuru, analityk Forrester Research.

Amazon zapewnił, że obecni szefowie Zappos pozostaną na stanowiskach. Zappos ma być też prowadzone jako niezależna spółka.

Amazon z giganta zrobi się… no cóż, jeszcze większym gigantem, przyciągając do siebie pod marką Zappos tych, którzy do marki Amazon przekonani nie są. Zappos dostało zaś ogromne pieniądze i gwarancję niezależności. Klasyczna sytuacja, w której wszyscy wygrywają?

admagazine.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top