Amazon uruchomi wypożyczalnię e-booków?

Opublikowano: 13 września 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Amazon prowadzi rozmowy z wydawcami książek na temat uruchomienia wypożyczalni e-booków. Projekt dawać ma możliwość wypożyczania dowolnej ilości książek za stałą, roczną opłatą.

Według doniesień WSJ nowa usługa Amazonu przypominać ma bardzo popularny w USA serwis Netfix. Za stałą, roczną opłatą użytkownicy otrzymać mają dostęp do biblioteki e-booków i będą mogli wypożyczać interesujące publikacje w dowolnej ilości.

Amazon uruchomi wypożyczalnię e-booków? 1Niestety nie mamy żadnych pewnych informacji na temat projektu cyfrowej wypożyczalni. Prawdopodobnie usługa będzie przeznaczona dla użytkowników opcji Amazon Prime w wersji premium (koszt: 79 dolarów rocznie), która zapewnia dostawy w ciągu dwóch dni oraz daje dostęp do wideo na żądanie.

Pomysł na usługę wydaje się bardzo ciekawy. Wiele osób wolałoby zapewne wypożyczyć dowolną ilość książek za niską, stałą opłatą niż kupować kolejne e-booki, które przeczytają zaledwie raz. Najtrudniejsze w tym wszystkim będzie jednak przekonanie wydawców. Amazon proponować ma im jednak wysokie, opłacalne wynagrodzenie za udział w projekcie. Pomóc może z pewnością ogromne doświadczenie i pozycja firmy w świecie cyfrowych publikacji.

Ciekawe, że projekt firmy Amazon przypomina… bibliotekę. Czy tak będą funkcjonowały tego typu instytucje w przyszłości (oczywiście z zastrzeżeniem, że biblioteki to instytucje non-profit)? Czy będą wypożyczały nie tylko papierowe książki, ale również inne multimedia?

Dawid ZarazińskiAmazon uruchomi wypożyczalnię e-booków?

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.