Chińska zgoda na przejęcie Motorola Mobility przez Google

Chińskie władze po wielu miesiącach negocjacji wydały zgodę na to, aby firma Google przejęła amerykańskiego producenta smartfonów – Motorola Mobility. Transakcja opiewa na 12,5 mld dolarów. Czy Motorola straci tym samym samodzielność?

Chińska zgoda na przejęcie Motorola Mobility przez Google 1Już w lutym tego roku informowaliśmy, że koncern Google otrzymał zgodę od europejskich i amerykańskich urzędów regulacyjnych na dokonanie transakcji przejęcia firmy Motorola Mobility. Swoją aprobatę transakcji musiały jednak wyrazić także i Chiny. Jak informuje serwis All Things D, Chiński urząd antymonopolowy wydał akceptację na dokonanie transakcji, ale pod warunkiem, że zachowany zostanie darmowy status systemu Android przez 5 najbliższych lat. Jeszcze w tym tygodniu firma Google może sfinalizować transakcję i przelać środki na rzecz spółki Motorola.

Andy Rubin, przedstawiciel firmy Google zapowiedział, że Motorola pozostanie niezależnym przedsiębiorstwem, z własną kadrą kierowniczą i dowolnością budowania swoich urządzeń. Najprawdopodobniej nie zmienią się też zasady dostarczania aktualizacji do produkowanych urządzeń. Jeśli Motorola wyrazi chęć stworzenia autorskiego smartfona Google Nexus, będzie musiała powalczyć w przetargu z firmami Samsung, HTC, LG i innymi.

Nabycie Motorola Mobility przez koncern Google to ogromny wydatek – 12,5 mld dolarów. To znacznie więcej, niż łączna kwota, jaką firma wydała na zakup 185 innych spółek. Dzięki sfinalizowaniu planowanej transakcji, Google rozszerzy działalność na produkcję własnych smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Głównym celem przeprowadzenia transakcji jest 17 tys. patentów, które są w posiadaniu firmy Motorola. Mają być one silnym atutem w rękach Google, pozwalającym na odparcie ataków ze strony konkurentów – firm Apple i Microsoft.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry