Facebook będzie miał własny telefon?

Facebook pracuje nad własnym telefonem komórkowym, donosi serwis TechCrunch powołując się na źródła zbliżone do projektu. Firma oficjalnie zaprzeczyła tym informacjom.

TechCrunch podaje, że Facebook może tworzyć własny telefon podobnie jak swego czasu na tym polu swych sił próbowała firma Google (model Nexus One, który niedawno został wycofany z rynku). Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz zawarcia umowy technologicznej z jednym z dużych producentów tego typu urządzeń, który pomaga najpopularniejszemu serwisowi społecznościowemu świata w opracowaniu „FacePhone’a”.

Facebook będzie miał własny telefon? 1Facebook o własnym telefonie miał myśleć już rok, dwa lata temu, zaniepokojony rosnącą popularnością platform typu iOS czy Android. Własna, dedykowana tym systemom aplikacja mogła okazać się niewystarczająca. Zwłaszcza, że Facebook to obecnie dziesiątki tysięcy wewnętrznych programów i potężny rynek tzw. social games (gier społecznościowych).

Tworzony telefon miałby być mocno zintegrowany z facebook’owymi funkcjonalnościami, takimi jak zarządzenie kontaktami, czat czy wiadomości. Źródła podają, że bazą systemu operacyjnego urządzenia ma być platforma Android.

Projekt ma być jednak tak tajny, że dostęp do niego mają mieć tylko wybrani, wysoko postawieni pracownicy Facebook’a. Pracować mają nad nim m.in. Joe Hewitt, twórca oficjalnej aplikacji na iPhone’a i współtwórca Firefox’a oraz Matthew Papakipos jeden z kierowników prac nad Chrome OS.

Tymczasem informacjom na temat telefonu zaprzeczyła w oficjalnym oświadczeniu dla serwisu Mashable Jaime Schopflin z Facebook’a.

Nasze podejście zawsze skupiało się na sprawianiu by telefony i aplikacje były bardziej społecznościowe. Nasze obecne projekty dotyczą wszystkiego od wersji strony w HTML5  do rozwoju w pełni zintegrowanych aplikacji (…) Za każdym razem kiedy pracujemy nad głęboką integracją ludzie chcą nazywać to „telefonem Facebook’a” ponieważ brzmi to o wiele atrakcyjniej – powiedziała Schopflin.

Trudno powiedzieć czy informacje na temat telefonu Facebook’a są zgodne z rzeczywistością. Jeśli nawet są prawdziwe to może to być dość ryzykowny krok ze strony serwisu. To, że jest się największym na świecie w swej kategorii nie oznacza, że potrafi się robić dobre telefony. Przekonała się o tym firma Google przy okazji Nexus’a One, przekonał się Microsoft w przypadku KIN, „telefonu dla młodzieży”, który kosztował miliony dolarów a sprzedał się jedynie w tysiącach egzemplarzy.

A jakie jest Państwa zdanie? Czy Facebook naprawdę pracuje nad swoim telefonem? Jeśli tak, to jaki mógłby on być i czy ma szansę na rynkowy sukces?

Źródła: TechCrunch, Mashable, BusinessInsider. Grafika: willimediablog.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top