Facebook gotowy na giełdę

W środę 1 lutego w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd ma zostać złożony prospekt emisyjny Facebooka. Debiut giełdowy serwisu planowany jest na maj tego roku.

Facebook gotowy na giełdę 1Wstępne wyceny analityków wskazywały, że pierwsza oferta publiczna Facebooka może opiewać nawet na 10 mld dolarów. Jeśli znalazłoby to pokrycie w rzeczywistości, stałaby się ona jedną z największych ofert giełdowych w historii Stanów Zjednoczonych. Źródła zbliżone do portalu twierdzą jednak, że oferta będzie o połowę niższa. Facebook nie chce ujawniać jej skali, w przeciwieństwie do innych portali internetowych, które debiutowały na giełdzie w ubiegłym roku. 4 listopada nastąpiła pierwsza oferta publiczna serwisu zakupów grupowych Groupon, która była warta 700 mln dolarów.

Facebook istnieje od 2004 roku, kiedy to jego założyciel Mark Zuckerberg stworzył witrynę thefacebook.com i uruchomił ją we własnym pokoju akademickim Uniwersytetu Harvarda. Dziś z serwisu korzysta 800 mln osób na całym świecie. Facebook wyceniany jest przez specjalistów na 80-100 mld dolarów.

Planowane jest wypuszczenie w ramach oferty publicznej niewielkiej liczby akcji. Gwarantem emisji pierwszej oferty publicznej Facebooka ma zostać bank Morgan Stanley. W Księdze Popytu prawdopodobnie znajdą się i inne wielkie banki – Goldman Sachs, Bank of America Merrill Lynch, Barclays Capital i JP Morgan.

[aktualizacja] Facebook złożył dokumenty IPO.

Źródło: allthingsd.com, ifre.com, paidcontent.org

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry