GDrive czyli e-dysk od Google

Google planuje w ciągu najbliższych miesięcy uruchomić usługę przechowywania plików online (e-dysk). Właściciel najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki chce rywalizować z takimi produktami jak SkyDrive Microsoftu, Xdrive AOL-u i iDisk Apple’a – podaje ArsTechnica powołując się na internetowe wydanie dziennika “Wall Street Journal”.
Pierwsze informacje na temat GDrive’a pojawiły się już wiosną 2006 roku. Jednak dopiero teraz można je potwierdzić – usługa ruszy na pewno, nie wiadomo jedynie kiedy dokładnie to nastąpi. E-dysk będzie miał wersję bezpłatną oraz zapewne kilka płatnych (ceny nie są znane). Zostanie zintegrowany z innymi aplikacjami Google – na przykład Picasą czy Dokumentami. Założenie jest takie, aby wszystkie pliki użytkownika były przeszukiwane przy pomocy jednego zapytania.

Serwis zwraca uwagę na to, że w przypadku e-dysku Google nie wymyśla niczego nowego, a jedynie uzupełnia swój pakiet narzędzi o coś, co konkurencja wprowadziła już jakiś czas temu. Xdrive AOL-u oferuje za darmo 5GB miejsca, SkyDrive Microsoftu (wersja beta) – 1GB. ArsTechnica pisze, że to jeden z niewielu przypadków, gdy gigant z Redmond jest w czymś szybszy niż Google. Jeśli Microsoft chce utrzymać pozycję lidera, musi jednak zwiększyć przestrzeń dostępną w ramach bezpłatnej wersji usługi.

Atutem twórców Windowsa jest także produkt Office Live Workspaces, który pozwoli przechowywać internautom online swoje pliki zapisane w MS Office. Usługa ta będzie bardzo podobna do Dokumentów Google. Jednak jeśli ma odnieść sukces, musi udostępniać więcej darmowej przestrzeni niż planowane 500 MB. Google być może odpowie na te plany ustanowieniem całkowitego współdzielenia przestrzeni w ramach konta użytkownika. GMail oferuje obecnie ponad 5GB miejsca. Internauta mógłby wykorzystywać tę przestrzeń także do przechowywania plików.

Źródło: ArsTechnica/Wall Street Journal

Wpisy promowane

  • Porady z remontu mieszkania
    Każde mieszkanie od czasu do czasu wymaga remontu. Taki remont to oczywiście mnóstwo ciężkiej pracy i ogromne koszta, jednak efekty ...
  • Transfer Cyfrowy DTF – cyfrowe nadruki
    Rynek koszulek z nadrukiem przeżywa prawdziwy rozkwit. Z jednej strony bardzo uniwersalne zastosowanie koszulek sprawia, że możemy z powodzeniem wykorzystać ...

Wydarzenia

Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry