Giełdowy debiut Facebooka już dziś

Dziś serwis Facebook debiutuje na amerykańskiej giełdzie. Do obiegu zostanie oddanych ponad 421 mln akcji, po 38 dolarów każda. IPO przynieść ma firmie około 16 mld dolarów kapitału.

Giełdowy debiut Facebooka już dziś 118 maja  na Wall Street wchodzi portal społecznościowy Facebook. Początkowo szacowano, że jego akcje kosztować będą od 24 do 35 dolarów. Dziś wiadomo już, że pierwotną cenę pojedynczej akcji ustalono na 38 dolarów. Oznacza to, że cały serwis wyceniany jest na ponad 104 mld dolarów. O planach giełdowych Facebooka pisaliśmy w lutym tego roku.

W przeddzień IPO, Facebook poinformował, że na sprzedaż oddaje 421 233 615 akcji zwykłych w cenie 38 dolarów każda. Tak wysoka wycena jest sygnałem tego, że inwestorzy zgłosili bardzo duże zapotrzebowanie na udziały firmy. Facebook z IPO chce pozyskać ponad 16 mld dolarów.

Jeśli debiut giełdowy portalu Facebook okaże się udany, firma stanie się droższa od koncernu Amazon czy Cisco. Nadal jednak pozostaje daleko w tyle za firmą Apple, wycenianą na ponad 500 mld dolarów.

Nowy podział akcji serwisu Facebook nie zmieni nic na stanowisku większościowego udziałowca, którym pozostaje twórca portalu Mark Zuckerberg, z 56 proc. udziałem w firmie.

Walory serwisu Facebook będą notowane w ramach NASDAQ od 18 maja pod symbolem FB. Facebook oferuje w nowej emisji 180 mln akcji zwykłych klasy A. Dotychczasowi akcjonariusze mają zaś sprzedać ponad 241 mln akcji. Zamknięcie oferty planowane jest na 22 maja 2012 roku. Ponadto, firma wraz ze swoimi akcjonariuszami zdecydowała przyznać subemitentom 30-dniową możliwość zakupu do 63 185 042 dodatkowych akcji klasy A.

Głównymi organizatorami emisji są: Morgan Stanley, JP Morgan, Goldman, Sachs & Co, BofA Merrill Lynch, Barclays, Allen & Company LLC, Citigroup, Credit Suisse i Deutsche Securities.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top