Google Maps zablokowane w Niemczech?

Opublikowano: 11 marca 2013. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

Niemiecki sąd poinformował firmę Google i należącą do niej spółkę Motorola Mobility, że skłania się do uznania ich winy w sprawie naruszenia patentów dotyczących map. Może to oznaczać, że usługa Google Maps zniknie z niemieckiego rynku.

Sporny patent dotyczyć ma „komputerowego systemu identyfikacji lokalnych zasobów”, a prawa do niego posiada Microsoft. Według doniesień, firma Google nie zdołała przekonać sądu, że patent ten nie dotyczy proponowanych przez nią rozwiązań mapowych.

Jeśli Google rzeczywiście przegra spór z Microsoftem, bardzo prawdopodny jest sądowy zakaz świadczenia usług mapowych. Wtedy firma będzie musiała zablokować Google Maps na wszystkich komputerach łączących się z usługą z niemieckich numerów IP. Zakaz dotyczyć będzie też aplikacji mobilnej.

google maps niemcy

Możliwe jest też mniej dramatyczne rozwiązanie. Google może zgodzić się płacić Microsoftowi tantiemy za wykorzystanie własności intelektualnej. Podobne umowy Microsoft podspisał już z takimi firmami jak Samsung, HTC czy LG.

Nie są to pierwsze kłopoty Google związane z mapami. Na początku 2012 roku firma musiała zapłacić 500 tys. euro francuskiemu producentowi map. Zdaniem tamtejszego sądu Google wykorzystywała swą dominującą pozycję poprzez oferowanie Google Maps… za darmo.

Dawid ZarazińskiGoogle Maps zablokowane w Niemczech?

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.