Google Trojan

Opublikowano: 15 stycznia 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Zgodnie z informacjami zebranymi przez Laboratorium Badawcze F-Secure, w ciągu ostatnich lat wiele firm padło ofiarą ataków spowodowanych m.in. przez trojany, ale ani jedna z nich nie podała tej informacji do wiadomości publicznej. Tym bardziej zaskakująca okazała się wiadomość przekazana przez firmę Google, która ogłosiła, że została zaatakowana wymierzonym w nich trojanem.

Celem cyberprzestępców było uzyskanie dostępu do kont pocztowych Gmail chińskich aktywistów walczących o prawa człowieka. Firma winą za to zdarzenie obarcza również Chiński Rząd, dlatego zapowiedziała, że zaprzestanie cenzurowania wyników wyszukiwania na stronie www.google.cn.

Do ataku prawdopodobnie doszło poprzez e-mail zawierający zainfekowany załącznik PDF. Firma Adobe udostępniła aktualizację zabezpieczeń programu Adobe Reader, znacznie zwiększając poziom jego bezpieczeństwa. Zaskakujące, że w tym samym momencie została zaatakowana również firma Adobe. Prawdopodobnie ktoś próbował zdobyć dostęp do ich systemu w celu znalezienia nowych luk umożliwiających kolejne ataki.

Zespół Badawczy F-Secure już kilkukrotnie wcześniej ostrzegał, iż tego typu zdarzenia mogą nastąpić. Laboratorium stworzyło film obrazujący atak na konkretny cel, firmę lub instytucję:

http://www.f-secure.com/weblog/

Tomasz UchańskiGoogle Trojan

Podziel się!

O autorze

tomasz.uchanski