Inwestorzy wycofują się z Doliny Krzemowej?

W ciągu ostatnich lat sieć zapełniła się startupami – głównie amerykańskimi i zwykle posiadającymi siedziby gdzieś w Dolinie Krzemowej. Jednak dotychczas bezkrytyczni inwestorzy zaczynają być coraz bardziej ostrożni w wydawaniu pieniędzy na nowej projekty w rejonie San Francisco – pisze news.com.
Dow Jones VentureSource opublikował we wtorek raport, z którego wynika, że pierwszą fazę boomu inwestycyjnego mamy już za sobą. W 2007 roku zawarto co prawda łącznie 178 umów z sieciowymi startupami. Były one warte 1,34 mld USD – 88% więcej niż w 2006. Ale jeśli odliczyć jedną tylko transakcję – ćwierć miliarda dolarów wydane przez Microsoft na akcje Facebooka – wyniki znacznie się pogorszą.

Liczba nowych startupów w dotychczas dominującym regionie San Francisco zmniejszyła się (z 74 do 72). Wzrost odnotowały inne ośrodki, takie jak Nowa Anglia, Południowa Kalifornia czy Nowy Jork (ten ostatni aż o 150%). Dolina Krzemowa nadal odpowiadała za prawie połowę wszystkich inicjatyw, ale jej pozycja osłabła.

Szczegółowe dane znajdują się w tabeli poniżej.

Inwestorzy wycofują się z Doliny Krzemowej? 1

Średnia wartość inwestycji w projekt Web 2.0 w USA osiągnęła 5 mln USD. To i tak niewiele w porównaniu z innymi sektorami gospodarki.

Źródło: news.com

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry