Lepiej być młodym i sprawnym

Opublikowano: 7 maja 2007. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Najbardziej dyskryminowanymi grupami społecznymi na rynku pracy są osoby po 50. roku życia oraz niepełnosprawni – wynika z ankiety portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.
Ankieta została przeprowadzona w ramach II edycji akcji „Pracodawcy dla aktywizacji”, mającej zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.

Akcja „Pracodawcy dla aktywizacji” to nie tylko badanie wśród użytkowników portalu Pracuj.pl. – Podobnie jak w pierwszej edycji, przekażemy 2zł z każdego ogłoszenia rekrutacyjnego, umieszczonego w maju na Pracuj.pl, na szkolenia zawodowe dla osób niepełnosprawnych organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. W wyniku zeszłorocznej edycji uzbierano ponad 20 tys. złotych. Za tę kwotę uda się przeszkolić 30 niepełnosprawnych – mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, która jest właścicielem portalu Pracuj.pl.

Jak wynika z ankiety, aż 90% użytkowników portalu Pracuj.pl uważa, że w Polsce istnieją grupy społeczne, które są pomijane lub dyskryminowane na rynku pracy. Tylko 1,5% badanych jest przeciwnego zdania.

Osoby pracujące i poszukujące pracy, zapytane o pomijane na rynku pracy grupy, najczęściej wskazywały na osoby po 50. roku życia (61%), niepełnosprawnych (51%), a także byłych więźniów (48%), młode matki (48%), osoby długotrwale bezrobotne (47%) oraz osoby wchodzące na rynek pracy (44%). Co ciekawe, na byłych więźniów jako grupę dyskryminowaną znacząco częściej wskazywali pracodawcy niż pozostali uczestnicy badania.

Osoby po 50. roku życia oraz niepełnosprawni są również zdaniem ankietowanych najbardziej dyskryminowanymi grupami na rynku pracy – uważa tak odpowiednio 21% i 20%  respondentów. Na trzecim miejscu wśród najbardziej dyskryminowanych grup znalazły się osoby dopiero wchodzące na rynek pracy. Pracodawcy zwrócili też uwagę na problem bezrobocia wśród byłych sportowców oraz na dyskryminację osób z innych kręgów kulturowych.

www.pracuj.pl

Hanna LaskowskaLepiej być młodym i sprawnym

Podziel się!

O autorze

hania