Nie dasz rady oglądać tego dłużej niż 25 sekund

Zainteresowało cię wyzwanie w tytule? Nie ciebie jednego, ale uważaj. Roger Thompson, Chief Technology Officer w AVG Technologies,  na swoim oficjalnym blogu eksperckim ostrzega przed nową złośliwą aplikacją, która pojawiła się na Facebooku. Przynętą na nieuważnych internautów jest filmik i podchwytliwa informacja, że 99% ludzi nie jest w stanie go oglądać dłużej niż przez 25 sekund.   

Użytkownicy Facebooka, najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego, nie mogą spać spokojnie. Niedawno pojawiła się kolejna złośliwa aplikacja mająca uprzykrzyć im życie. Kusi ona nieuważnych użytkowników filmem, który – rzekomo – mało kto jest w stanie oglądać dłużej niż przez 25 sekund. Gotowi zmierzyć się z rzuconym wyzwaniem, a nieświadomi czyhającego zagrożenia, otwierają oni groźną aplikację. Zanim jednak dane im będzie obejrzeć film muszą skopiować i wkleić w pasku adresowym przeglądarki internetowej specjalny kod. Kod jest w istocie złośliwym skryptem Java.

Nie dasz rady oglądać tego dłużej niż 25 sekund 1
Niestety, część użytkowników Facebooka dała się zwieść fałszywej aplikacji. Internauci, którzy wkleili podejrzany skrypt Java tracili na chwilę władzę nad swoim profilem – przenoszeni byli na stronę, która automatycznie umieszcza w statusie danego użytkownika link do złośliwej aplikacji oraz informuje wszystkich jego znajomych o tym, że ją „lubi”. Popularność aplikacji pokazuje, że zastosowana w niej sztuczka okazała się niezwykle skuteczna – strona zgromadziła blisko 600.000 fanów. Warto sobie zadać pytanie czy jest ona jedynie niewinnym żartem znudzonego hakera czy niebezpieczną aplikacją wycelowaną w bezpieczeństwo użytkowników portalu?

Nie dasz rady oglądać tego dłużej niż 25 sekund 2

„W tym momencie nie jest dla nas do końca jasne, jakie zagrożenie niesie ze sobą ta złośliwa aplikacja, ale zapewniamy, że pracujemy nad rozwiązaniem tej zagadki” – mówi Roger Thomson,  Chief Technology Officer w AVG Technologies. „Przypuszczamy, że jest to jedna z tych stron, które automatycznie pobierają miesięczną opłatę bezpośrednio z kont telefonów komórkowych użytkowników” – dodaje.

Specjaliści z AVG przygotowali film prezentujący działanie złośliwej aplikacji, mający ostrzegać przed zagrożeniami tego typu:

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry