Rozszerzania dla Chrome oficjalnie w tym tygodniu?

Opublikowano: 7 grudnia 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , ,

Firma Google już dawno wyszła poza ramy swojego flagowego produktu – wyszukiwarki internetowej. Obok tak ważnych wydarzeń jak uruchomienie usług publicznego serwera nazw (DNS) pojawiają się drobniejsze na pozór inicjatywy, które przypominają jednak nieustannie, że korporacja z Mountain View to jedna z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, która konsekwentnie realizuje plan poszerzania swoich wpływów. Według niepotwierdzonych informacji już w najbliższy piątek zadebiutować mają oficjalnie rozszerzenia przeglądarki Chrome.

Kilka tygodni temu Google uruchomiło stronę poświęconą rozszerzeniom dla Google Chrome. Nie zawierała jednak wiele poza zaproszeniem skierowanym do deweloperów by zgłaszali swoje dzieła. Można było również przeczytać na niej informację, że dodatki udostępnione zostaną końcowym użytkownikom „wkrótce”. Jak donosi serwis TechCrunch ma to się odbyć już w tym tygodniu.

W najbliższy piątek w amerykańskim Mountain View ruszy konferencja Add-on-Con 09, poświęcona dodatkom do przeglądarek, w której Złotym Sponsorem jest Google. Będzie to więc idealny moment na pokazanie nowości w Chrome.

Galeria dodatków ma działać podobnie jak dostępna już galeria graficznych motywów. Będzie więc stroną z listą rozszerzeń i przyciskiem do szybkiego zainstalowania. Dodatki działać będą – przynajmniej na początku – jedynie z windowsową wersją Chrome, choć bardzo prawdopodobne jest, że dobrze sprawować się będą w wersjach deweloperskich aplikacji przeznaczonych dla systemów Linux i Mac OS X.

Rozszerzenia mogą stanowić bardzo istotny punkt w planie rozwoju Chrome. Google chce by w najbliższych latach przeglądarka zdobyła minimum 10 proc. rynku. Nie jest to logika pozbawiona empirycznych dowodów – o wielkim sukcesie Firefoxa w dużej mierze decyduje baza dodatków, które w znaczący sposób rozszerzają możliwości ognistego liska.

Warto również wspomnieć, że działa już kilka nieoficjalnych galerii dodatków do Chrome np. chromeextensions.org.

Dawid ZarazińskiRozszerzania dla Chrome oficjalnie w tym tygodniu?

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.